Central battery system TKT2408C
Addressable TKT24 series central battery units for smaller locations, renovation projects and to buildings in which a centrally supplied system is divided into several independent areas.
| Product code | TKT2408C | Electrical number (FI) | 7123940 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045023601 | TARIC code | 85044095 | |
| Weight | 16,00 kg | Measurements | 200 × 478 × 604 mm | |
| Battery Size (Ah) | 38 | Battery Voltage (VDC) | 24 | |
| CE Mark | Yes | EN 50171 | Yes | |
| ETIM class | Intelligent control element (EC000205) | IP Class | IP20 | |
| Max Battery Capacity (Ah) | 38 | Max Total Load, 1 h Duration (W) | 400 W | |
| Max Total Load, 3 h Duration (W) | 190 W | Max total load, battery operation 1 h (W) | 400 W | |
| Max total load, battery operation 3 h (W) | 190 W | Max total load, mains operation (VA) | 400 | |
| Nominal Supply Voltage | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50/60 Hz | Number of Output Circuits | 8 x 60 VA / W | |
| Output Voltage, Battery Supply (VDC) | 24 | Nominal Output Voltage, Mains Supply (VAC) | 24 VAC | |
| Power Consumption (VA) | 700 | Akkutila | 2 x 12 V / 38 Ah | |
| Tapsa Control | Yes |
| Product code | TKT2408C |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 7123940 |
| GTIN | 6438045023601 |
| TARIC code | 85044095 |
| Weight | 16,00 kg |
| Measurements | 200 × 478 × 604 mm |
| Battery Size (Ah) | 38 |
| Battery Voltage (VDC) | 24 |
| CE Mark | Yes |
| EN 50171 | Yes |
| ETIM class | Intelligent control element (EC000205) |
| IP Class | IP20 |
| Max Battery Capacity (Ah) | 38 |
| Max Total Load, 1 h Duration (W) | 400 W |
| Max Total Load, 3 h Duration (W) | 190 W |
| Max total load, battery operation 1 h (W) | 400 W |
| Max total load, battery operation 3 h (W) | 190 W |
| Max total load, mains operation (VA) | 400 |
| Nominal Supply Voltage | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50/60 Hz |
| Number of Output Circuits | 8 x 60 VA / W |
| Output Voltage, Battery Supply (VDC) | 24 |
| Nominal Output Voltage, Mains Supply (VAC) | 24 VAC |
| Power Consumption (VA) | 700 |
| Akkutila | 2 x 12 V / 38 Ah |
| Tapsa Control | Yes |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TST2431 | 4148554 | ACM PC Software TST2431 | Add to cart |
