
Sleek Zone Midbay emergency light TWTG251WK
Wall-mounted emergency light for use with an addressable 230 V central battery system
Teknoware Sleek is an elegant and unobtrusive wall-mounted emergency light that blends in with the architecture of the space. It is designed for locations where ceiling installation is not possible or where special aesthetic qualities are demanded for the emergency lighting, such as reception areas, lobbies, hotel and office corridors, and stairwells.
With its metal frame and versatile colour palette, Teknoware Sleek is an excellent choice for sites where the visual appearance is an important aspect of the overall installation.
| Product code | TWTG251WK | Electrical number (FI) | 4148952 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045030487 | Weight | 0,80 kg | |
| Measurements | 193 × 119 × 53 mm | Body material | metal | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material | Polycarbonate | Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Yes | EN 60598-2-22 | Yes | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | Intelligent Controller | Yes | |
| IP Class | IP20 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 480 | Max Input Power VA | 14 VA | |
| Max Input Power W | 8,5 W | Mounting | Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | I | |
| Tapsa Control | Yes | Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWTG251WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148952 |
| GTIN | 6438045030487 |
| Weight | 0,80 kg |
| Measurements | 193 × 119 × 53 mm |
| Body material | metal |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 480 |
| Max Input Power VA | 14 VA |
| Max Input Power W | 8,5 W |
| Mounting | Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- Tables of 1 lux and 0,5 lux, under the Exit Light.
- Level of measurement 0,02 m, measurement result with battery operation
R1 distance from wall, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Wall mounting
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 80 | 2.5 | 4 | 3 | 5 |
| 3 | 56 | 2.8 | 4.3 | 3.3 | 5.3 |
| 4 | 31 | 3.4 | 4.8 | 3.9 | 6 |
| 6 | 12 | 4.3 | 5.5 | 5 | 7 |