
Sleek Zone Midbay nödljusarmatur TWTG251WK
En väggmonterad nödljusarmatur för anslutning till adresserbart 230 V centralt batterisystem
Teknoware Sleek är en elegant och diskret väggmonterad nödljusarmatur som smälter in i rummets arkitektur. Den är avsedd för platser där takmontering inte är möjlig eller där det ställs särskilda estetiska krav på nödbelysningen, till exempel i receptioner, lobbyer, hotell- och kontorskorridorer samt trapphus.
Med metallramen och den mångsidiga färgpaletten är Teknoware Sleek ett utmärkt val för platser där det visuella utseendet är en viktig aspekt av den totala installationen.
| Produktkod | TWTG251WK | Sähkönumero (FI) | 4148952 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045030487 | |
| Vikt | 0,80 kg | Mått | 193 × 119 × 53 mm | |
| Stommmaterial | metal | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| Intelligent Controller | Ja | IP-klass | IP20 | |
| Ljuskälla | LED | Ljusflöde (lm) | 480 | |
| Max inmatningseffekt VA | 14 VA | Max inmatningseffekt W | 8,5 W | |
| Montage | Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | I | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWTG251WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148952 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045030487 |
| Vikt | 0,80 kg |
| Mått | 193 × 119 × 53 mm |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 480 |
| Max inmatningseffekt VA | 14 VA |
| Max inmatningseffekt W | 8,5 W |
| Montage | Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 80 | 2.5 | 4 | 3 | 5 |
| 3 | 56 | 2.8 | 4.3 | 3.3 | 5.3 |
| 4 | 31 | 3.4 | 4.8 | 3.9 | 6 |
| 6 | 12 | 4.3 | 5.5 | 5 | 7 |