Steel emergency exit light TWTE1251WK
Addressable 230 V centrally supplied emergency exit light
Teknoware Steel is an elegant emergency exit light for high-class premises. The light plate in the elegant luminaire has a narrow, glossy metal frame. The luminaire can be used as one or two sided, and depending on the model, it is suitable for ceiling, wall, suspension or flag mounting.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWTE1251WK | Electrical number (FI) | 4148892 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 06438045029849 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 2,20 kg | Measurements | 291 × 80 × 224 mm | |
| Body material | stainless steel plate | CE Mark | Yes | |
| Diffusor Material | Acryle | Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Yes | EN 60598-2-22 | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | |
| Intelligent Controller | Yes | IP Class | IP20 | |
| Light Source | LED | Max Input Power VA | 9,1 VA | |
| Max Input Power W | 5,1 W | Mounting | Surface, Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Pictogram | None | |
| Protection Class | I | Tapsa Control | Yes | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30…+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes | |
| Viewing distance | 30 m |
| Product code | TWTE1251WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148892 |
| GTIN | 06438045029849 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 2,20 kg |
| Measurements | 291 × 80 × 224 mm |
| Body material | stainless steel plate |
| CE Mark | Yes |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Max Input Power VA | 9,1 VA |
| Max Input Power W | 5,1 W |
| Mounting | Surface, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Pictogram | None |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 30 m |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Steel - VOT120 (TWxE1) | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
