Robust 86 Emergency Light TWT8651WK
Addressable 230 V centrally supplied Emergency Light
Robust 86 is a emergency light for surface mounting to the ceiling. It has an especially robust design and a metal body.
With their high IP class and a very rugged construction, the luminaires are suitable for demanding environments, such as damp locations, industry and tunnels.
| Product code | TWT8651WK | Electrical number (FI) | 4282383 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045023045 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,30 kg | Measurements | 304 × 126 × 126 mm | |
| Body material | metal | CE Mark | Yes | |
| Diffusor Material | Polycarbonate | Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | IP Class | IP67 | |
| Light Source | LED | Luminous Flux (lm) | 900 | |
| Max Input Power VA | 40 VA | Max Input Power W | 18 W | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | I | |
| Tapsa Control | Yes | Temperature Range Min - Max (°C) | -30…+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWT8651WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4282383 |
| GTIN | 6438045023045 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,30 kg |
| Measurements | 304 × 126 × 126 mm |
| Body material | metal |
| CE Mark | Yes |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| IP Class | IP67 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 900 |
| Max Input Power VA | 40 VA |
| Max Input Power W | 18 W |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 0.5 lux table for open areas, in accordance with EN 1838; 0.5-m border zone is taken into account in the table.
- Level of measurement 0.02 m, measurement result in emergency mode
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R3 mounting distance, Y axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for open areas (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 4 | 32 | 10.2 | 14 | 14 | 7.5 |
| 6 | 14 | 11.7 | 16 | 16 | 8.5 |
| 8 | 8 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 10 | 5 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 12 | 3 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 14 | 2.5 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 16 | 2 | 10 | 14 | 14 | 7 |
| 18 | 1.5 | 8 | 12 | 12 | 6 |
| 20 | 1 | 7 | 8 | 8 | 5 |

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 4 | 32 | 8 | 18 | 1 |
| 6 | 14 | 9 | 22 | 1 |
| 8 | 8 | 9 | 24 | 1 |
| 10 | 5 | 9 | 24 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Robust - VOT78 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
