Robust 86 turvavalaisin TWT8651WK
Osoitteelliseen 230 V keskusakustojärjestelmään liitettävä turvavalaisin
Teknowaren erityisen vankkarakenteinen ja metallirunkoinen Robust 86 on kattoon pinta-asennettava turvavalaisin.
Korkean IP-luokan ja vankan rakenteen ansiosta valaisimet soveltuvat vaativiin olosuhteisiin, kuten kosteisiin tiloihin, teollisuuteen ja tunneleihin
| Tuotekoodi | TWT8651WK | Sähkönumero | 4282383 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045023045 | Tullikoodi | 94056180 | |
| Paino | 1,30 kg | Mitat | 304 × 126 × 126 mm | |
| Rungon materiaali | metalli | CE Merkintä | Kyllä | |
| Kuvun materiaali | Polykarbonaatti | Sähköinen asennus | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Kyllä | ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) | |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 | IP Luokka | IP67 | |
| Valonlähde | LED | Valovirta (lm) | 900 | |
| Max. Syöttöteho VA | 40 VA | Max Syöttöteho W | 18 W | |
| Nimellissyöttöjännite | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Suojausluokka | I | |
| Tapsa Control | Kyllä | Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30…+50 | |
| Ketjutettavissa | Kyllä |
| Tuotekoodi | TWT8651WK |
|---|---|
| Sähkönumero | 4282383 |
| GTIN | 6438045023045 |
| Tullikoodi | 94056180 |
| Paino | 1,30 kg |
| Mitat | 304 × 126 × 126 mm |
| Rungon materiaali | metalli |
| CE Merkintä | Kyllä |
| Kuvun materiaali | Polykarbonaatti |
| Sähköinen asennus | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Kyllä |
| ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 |
| IP Luokka | IP67 |
| Valonlähde | LED |
| Valovirta (lm) | 900 |
| Max. Syöttöteho VA | 40 VA |
| Max Syöttöteho W | 18 W |
| Nimellissyöttöjännite | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Suojausluokka | I |
| Tapsa Control | Kyllä |
| Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Ketjutettavissa | Kyllä |
Mittakuvat

Valonjakotaulukot

- 0.5 luksin taulukko avoimille alueille standardin EN 1838 mukaisesti; 0.5 metrin raja-alue on huomioitu taulukossa.
- Mittaustaso 0.02 m, mittaustulos katkokäytöllä.
R1 etäisyys seinästä X-suunta
R2 valaisimien asennusväli X-suunta
R3 valaisimien asennusväli Y-suunta
R4 etäisyys seinästä Y-suunta
Avoimen alueen turvavalaistus (kattoasennus)
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 4 | 32 | 10.2 | 14 | 14 | 7.5 |
| 6 | 14 | 11.7 | 16 | 16 | 8.5 |
| 8 | 8 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 10 | 5 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 12 | 3 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 14 | 2.5 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 16 | 2 | 10 | 14 | 14 | 7 |
| 18 | 1.5 | 8 | 12 | 12 | 6 |
| 20 | 1 | 7 | 8 | 8 | 5 |

- 1 luksin taulukko poistumisreitin keskilinjalla standardin EN 1838 mukaisesti.
- Mittaustaso 0.02 m, mittaustulokset katkokäytöllä.
R1 etäisyys seinästä X-suunta
R2 valaisimien asennusväli X-suunta
R4 etäisyys seinästä Y-suunta
Poistumisreitin turvavalaistus (kattoasennus)
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 4 | 32 | 8 | 18 | 1 |
| 6 | 14 | 9 | 22 | 1 |
| 8 | 8 | 9 | 24 | 1 |
| 10 | 5 | 9 | 24 | 1 |
Lataukset ja tuotekortti
| Tiedosto | Lataus |
|---|---|
| Tuotekortti | Lataus |
| Asennusohje Robust - VOT78 | Lataus |
| Yleistietoa Teknowaren valaisimien asentamisesta | Lataus |
