Robust 86 nödljusarmatur TWT8651WK
Adresserbar 230 V centralmatade nödljusarmatur
Robust 86 är en nödljusarmatur för ytmontage i tak. Den har en särskilt robust konstruktion och en stomme av metall.
Med sin höga IP-klass och en mycket robust konstruktion, lämpar sig armaturerna för krävande miljöer, såsom fuktiga miljöer, industrier och tunnlar.
| Produktkod | TWT8651WK | Sähkönumero (FI) | 4282383 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045023045 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,30 kg | |
| Mått | 304 × 126 × 126 mm | Stommmaterial | metal | |
| CE Mark (SE) | Ja | Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP67 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 900 | Max inmatningseffekt VA | 40 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 18 W | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | I | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT8651WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4282383 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045023045 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,30 kg |
| Mått | 304 × 126 × 126 mm |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP67 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 900 |
| Max inmatningseffekt VA | 40 VA |
| Max inmatningseffekt W | 18 W |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 4 | 32 | 10.2 | 14 | 14 | 7.5 |
| 6 | 14 | 11.7 | 16 | 16 | 8.5 |
| 8 | 8 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 10 | 5 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 12 | 3 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 14 | 2.5 | 13.2 | 16 | 16 | 8.5 |
| 16 | 2 | 10 | 14 | 14 | 7 |
| 18 | 1.5 | 8 | 12 | 12 | 6 |
| 20 | 1 | 7 | 8 | 8 | 5 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 4 | 32 | 8 | 18 | 1 |
| 6 | 14 | 9 | 22 | 1 |
| 8 | 8 | 9 | 24 | 1 |
| 10 | 5 | 9 | 24 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Robust - VOT78 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
