Stamina Line Midbay emergency light TWT7951WK
Addressable 230 V centrally supplied LED emergency light
The Stamina Line Midbay TWT7951WK is designed to meet the highest demands in challenging environments.
The luminaire has an impact resistant IK10 metal body and it is dust- and waterproof (IP65). This model can be used in freezing temperatures up to -30°C. The Stamina has several mounting options. This model is designed to illuminate corridors, and narrow and long areas.
| Product code | TWT7951WK | Electrical number (FI) | 4244131 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045024561 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,20 kg | Measurements | 265 × 100 × 87 mm | |
| Body material | cast aluminium | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material | Glass | |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | IK Class | IK10 | |
| Intelligent Controller | Yes | IP Class | IP65 | |
| Light Source | LED | Luminous Flux (lm) | 215 | |
| Max Input Power VA | 10 VA | Max Input Power W | 6 W | |
| Mounting | Ceiling, Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Protection Class | I | Tapsa Control | Yes | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWT7951WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4244131 |
| GTIN | 6438045024561 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,20 kg |
| Measurements | 265 × 100 × 87 mm |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material | Glass |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IK Class | IK10 |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 215 |
| Max Input Power VA | 10 VA |
| Max Input Power W | 6 W |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 41 | 5 | 12.5 | 1 |
| 3 | 28 | 5.5 | 13.5 | 1 |
| 4 | 16 | 6 | 15 | 1 |
| 6 | 6.5 | 6.5 | 16 | 1 |
| 8 | 3.5 | 7 | 17 | 1 |
| 10 | 2 | 7.5 | 19.5 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Stamina - VOT111 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
