
ESC 10 LED Emergency Exit Light TW86841W
24 V centrally supplied LED Emergency Exit Light
| Product code | TW86841W | Electrical number (FI) | 4210577 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045006673 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,70 kg | Measurements | 295 × 72 × 254 mm | |
| Body material | sheet metal | CE Mark | Yes | |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | IP Class | IP20 | |
| Light Source | LED | Max Input Power VA | 2 VA | |
| Max Input Power W | 2,5 W | Mounting | Recess | |
| Nominal Supply Voltage | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | III | |
| Aperture for Recess Mounting | 62 x 265 | Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes | Viewing distance | 30 m |
| Product code | TW86841W |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4210577 |
| GTIN | 6438045006673 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,70 kg |
| Measurements | 295 × 72 × 254 mm |
| Body material | sheet metal |
| CE Mark | Yes |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Max Input Power VA | 2 VA |
| Max Input Power W | 2,5 W |
| Mounting | Recess |
| Nominal Supply Voltage | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | III |
| Aperture for Recess Mounting | 62 x 265 |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 30 m |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |