Solid Exit Emergency Exit Light TWS3092WAE
Self-contained emergency exit light with 1 h Escap super capacitor, wireless central monitoring and a downlight function
Solid is Teknoware’s IP65 enclosure class exit and emergency light product family. Solid is designed for demanding conditions. Wall mounted, one sided Solid exit light comes with easily changeable pictograms. Special attention has been paid to the design, for easy installation.
The luminaire is completely dust proof and water proof, so it is suitable for example for industrial premises and parking halls. Escap and centrally supplied luminaires are suitable also for outdoor use.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWS3092WAE | Electrical number (FI) | 4148633 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045027074 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,45 kg | Measurements | 371 × 181 × 57 mm | |
| AaltoCtrl | Yes | Backup (h) | 1 h | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Polycarbonate | |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP65 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Luminous Flux (lm) | 24 | |
| Max Input Power VA | 4 VA | Mounting | Surface, Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Pictogram | None | |
| Protection Class | II | Temperature Range Min - Max (°C) | -25…+35 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes | Viewing distance | 30 m |
| Product code | TWS3092WAE |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148633 |
| GTIN | 6438045027074 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,45 kg |
| Measurements | 371 × 181 × 57 mm |
| AaltoCtrl | Yes |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 24 |
| Max Input Power VA | 4 VA |
| Mounting | Surface, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Pictogram | None |
| Protection Class | II |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25…+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 30 m |
Scale Images

Light Distribution Charts

- Tables of 1 lux and 0,5 lux, under the Exit Light.
- Level of measurement 0,02 m, measurement result with battery operation
R1 distance from wall, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Downlight chart for Exit Lights
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 16 | 1 | 1 | 1.3 | 1.3 |
| 2.5 | 11 | 1.5 | 1.3 | 1.4 | 1.5 |
| 3 | 7 | 1.6 | 1.4 | 1.6 | 1.7 |
| 4 | 3 | 1.4 | 1.5 | 1.8 | 1.9 |
| 5 | 2 | 1.5 | 1.5 | 2 | 2 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Solid - VOT105 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PB3001E | 4282267 | Pictogram PB3001E | 30 m | | Add to cart |
| PB3001ER | 4226392 | Pictogram PB3001ER | 30 m | | Add to cart |
| PB3002E | 4282268 | Pictogram PB3002E | 30 m | | Add to cart |
| PB3002ER | 4226393 | Pictogram PB3002ER | 30 m | | Add to cart |
| PB3003E | 4282269 | Pictogram PB3003E | 30 m | | Add to cart |
| PB3003ER | 4226394 | Pictogram PB3003ER | 30 m | | Add to cart |
| PB3005E | 4282270 | Pictogram PB3005E | 30 m | | Add to cart |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | 4226329 | Solid Recess Mounting Frame TWT3001 | Add to cart |
| TWT3002 | 4226330 | Solid Wall bracket TWT3002 | Add to cart |
| TWT3003 | 4226331 | Solid Flag bracket TWT3003 | Add to cart |
| TWT3004 | 4226332 | Solid Ceiling bracket TWT3004 | Add to cart |

