Robust 95 LED Emergency Light TWT9551WK
Addressable 230 V centrally supplied LED emergency light
Robust 95 is a LED emergency light for surface mounting to the wall. It has an especially robust design and a metal body.
With their high IP class and a very rugged construction, the luminaires are suitable for demanding environments, such as damp locations, industry and tunnels.
| Product code | TWT9551WK | Electrical number (FI) | 4282378 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045022963 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,30 kg | Measurements | 304 × 126 × 126 mm | |
| Body material | metal | CE Mark | Yes | |
| Diffusor Material | Polycarbonate | Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | IP Class | IP67 | |
| Light Source | LED | Luminous Flux (lm) | 160 | |
| Max Input Power VA | 10 VA | Max Input Power W | 5,5 W | |
| Mounting | Surface | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Protection Class | I | Tapsa Control | Yes | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWT9551WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4282378 |
| GTIN | 6438045022963 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,30 kg |
| Measurements | 304 × 126 × 126 mm |
| Body material | metal |
| CE Mark | Yes |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| IP Class | IP67 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 160 |
| Max Input Power VA | 10 VA |
| Max Input Power W | 5,5 W |
| Mounting | Surface |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images


Light Distribution Charts

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 distance from wall, X axis
Emergency lighting for escape routes (low wall mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx |
| 0.625 | 100 | 3.5 | 8 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Robust - VOT78 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
