Stamina Zone Midbay emergency light TWS5792WAG
Self-contained Escap Emergency light with 1h super capacitor and wireless central monitoring
Stamina is designed to meet demanding needs in challenging environments.
Stamina Zone TWS5792WAG has a dustproof and water-resistant (IP65) impact-resistant aluminium casing (IK10). The luminaire has a glass dome, which provides excellent protection against chemicals. The Escap supercapacitor enables the luminaire to function even in freezing temperatures down to -25°C (13°F). The Stamina can also be used for general lighting when connected to the mains. The luminaire has several mounting options. This model is equipped with wireless Aalto monitoring and LumiTest self-testing.
| Product code | TWS5792WAG | Electrical number (FI) | 4148611 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045026367 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,40 kg | Measurements | 265 × 100 × 87 mm | |
| AaltoCtrl | Yes | Backup (h) | 1 h | |
| Body material | cast aluminium | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material | Glass | |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP65 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Luminous Flux (lm) | 96 | |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA | Max Input Power W | 7 W | |
| Mounting | Ceiling, Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Protection Class | I | Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWS5792WAG |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148611 |
| GTIN | 6438045026367 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,40 kg |
| Measurements | 265 × 100 × 87 mm |
| AaltoCtrl | Yes |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material | Glass |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 96 |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA |
| Max Input Power W | 7 W |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | I |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 0.5 lux table for open areas, in accordance with EN 1838; 0.5-m border zone is taken into account in the table.
- Level of measurement 0.02 m, measurement result in emergency mode
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R3 mounting distance, Y axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for open areas (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 6.5 | 3.5 | 7.5 | 3.5 | 2 |
| 3 | 4.5 | 4 | 8 | 5 | 2.5 |
| 4 | 2.5 | 4.5 | 9 | 6 | 3 |
| 6 | 1 | 4.5 | 9 | 6 | 3 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Stamina - VOT111 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
