Stamina Zone Lowbay emergency light TWS5292WA
Self-contained Escap Emergency light with 1 h Super Capacitor and Wireless Central Monitoring
The Stamina Zone TWS5292WA is designed to meet the highest demands in challenging environments.
The luminaire has an impact resistant IK10 metal body and is both dustproof and water-resistant (IP65). The Escap supercapacitator enables the luminaire to function even in freezing temperatures down to -25°C (-13°F). The Stamina has several mounting options, and can also be used as a 300 lumen general light when connected to the mains. This model is equipped with wireless Aalto monitoring and LumiTest self-testing.
| Product code | TWS5292WA | Electrical number (FI) | 4226356 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045023793 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,40 kg | Measurements | 265 × 100 × 87 mm | |
| AaltoCtrl | Yes | Backup (h) | 1 h | |
| Body material | cast aluminium | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material | Glass | |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IK Class | IK10 | IP Class | IP65 | |
| Light Source | LED | LumiTest | Yes | |
| Luminous Flux (lm) | 32 | Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA | |
| Mounting | Ceiling, Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Protection Class | I | Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWS5292WA |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4226356 |
| GTIN | 6438045023793 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,40 kg |
| Measurements | 265 × 100 × 87 mm |
| AaltoCtrl | Yes |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material | Glass |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IK Class | IK10 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 32 |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | I |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- Tables of 1 lux and 0,5 lux, under the Exit Light.
- Level of measurement 0,02 m, measurement result with battery operation
R1 distance from wall, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Wall mounting
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 14 | 1.2 | 2.3 | 1.5 | 2.7 |
| 2.5 | 9 | 1.4 | 3 | 1.6 | 3.2 |
| 3 | 6 | 1.5 | 3.1 | 1.8 | 3.5 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Stamina - VOT111 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
