Central Battery Unit TKT3122
TKT31 series is an easy and inexpensive solution, for when you want to supply a relatively small number of luminaires in a limited area. The series also is suitable for premises, where the central battery system can be decentralized to several independent areas.
TKT3122 has 4 output circuits.
Technical data:
- input voltage 230 VAC
- output voltage main supply 24 VAC
- output voltage battery supply 24 VDC
- battery voltage 24 V is formed by two 12 V batteries connected in series
- TKT3122 has 4 output circuits
- max 20 luminaires per circuit
| Product code | TKT3122 | Electrical number (FI) | 7118844 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045005126 | TARIC code | 85044095 | |
| Weight | 12,50 kg | Measurements | 420 × 244 × 602 mm | |
| Battery Voltage (VDC) | 24 | Body material | sheet metal | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9003 (Signal white) | |
| EN 50171 | Yes | ETIM class | Emergency lighting power supply unit (EC002678) | |
| IP Class | IP20 | Max Battery Capacity (Ah) | 24 | |
| Max Total Load, 1 h Duration (W) | 290 W | Max total load, battery operation 1 h (W) | 290 W | |
| Max total load, battery operation 3 h (W) | 135 W | Max total load, mains operation (VA) | 250 | |
| Nominal Supply Voltage | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50 Hz | Number of Output Circuits | 4 x 120 VA / W | |
| Output Voltage, Battery Supply (VDC) | 24 | Nominal Output Voltage, Mains Supply (VAC) | 24 VAC | |
| Power Consumption (VA) | 300 | Akkutila | 2 x 12 V / 24 Ah |
| Product code | TKT3122 |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 7118844 |
| GTIN | 6438045005126 |
| TARIC code | 85044095 |
| Weight | 12,50 kg |
| Measurements | 420 × 244 × 602 mm |
| Battery Voltage (VDC) | 24 |
| Body material | sheet metal |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| EN 50171 | Yes |
| ETIM class | Emergency lighting power supply unit (EC002678) |
| IP Class | IP20 |
| Max Battery Capacity (Ah) | 24 |
| Max Total Load, 1 h Duration (W) | 290 W |
| Max total load, battery operation 1 h (W) | 290 W |
| Max total load, battery operation 3 h (W) | 135 W |
| Max total load, mains operation (VA) | 250 |
| Nominal Supply Voltage | 1~ N/PE 220-240 VAC, 50 Hz |
| Number of Output Circuits | 4 x 120 VA / W |
| Output Voltage, Battery Supply (VDC) | 24 |
| Nominal Output Voltage, Mains Supply (VAC) | 24 VAC |
| Power Consumption (VA) | 300 |
| Akkutila | 2 x 12 V / 24 Ah |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| VOT3122 - TKT41 User Manual (English) | Download |
| VOT3122 - TKT41 User Manual (Finnish) | Download |
| VOT3122 - TKT41 User Manual (Swedish) | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Measurements | |
|---|---|---|---|---|
| TEA020 | 7123866 | Batterie 6,5 Ah / 12 V | 151 × 65 × 102 mm | Add to cart |
| TEA021 | 7123867 | Batterie 17 Ah / 12 V | 183 × 79 × 169 mm | Add to cart |
| TEA022 | 7123868 | Batterie 24 Ah / 12 V | 167 × 177 × 126 mm | Add to cart |
| TEA023 | 7123869 | Batterie 38 Ah / 12 V | 199 × 167 × 172 mm | Add to cart |
| TEA024 | 7123870 | Batterie 65 Ah / 12 V | 350 × 169 × 180 mm | Add to cart |
| TEA024B | 7118895 | Batterie 100 Ah / 12 V | 305 × 168 × 228 mm | Add to cart |
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XJ995 | 7118850 | Battery cables for 6,5 Ah batteries, TKT31-, TKT41- and TK23 Central Battery Systems | Add to cart |
| XJ996 | 7118851 | Battery cables for ≥15 Ah batteries, TKT31-, TKT41- and TK23 Central Battery Systems | Add to cart |
| Product code | Electrical number | Description | IP Class | |
|---|---|---|---|---|
| TK2310 | 7118977 | Battery Cabinet for Batteries, space for batteries 2 x 12 V / 150 Ah | IP20 | Add to cart |
| TK4100 | 7118810 | Battery Cabinet for Batteries, space for batteries 2x12V/ 65Ah | IP20 | Add to cart |
