Easy Combo emergency light or emergency exit light TWTB152WM
Self-contained Emergency / Exit Light with 1 h Battery and Lumi Test Self-testing.
Teknoware Easy Combo is a combination light, which can be used as either an emergency or emergency exit light. When fitted with the rotatable sign, Combo can show the direction arrow pointing up, down, left or right. When Combo is used as an emergency exit light, a separate ceiling bracket is needed for ceiling installation (TWTB104). When Combo is used as an emergency light, the sign is not installed.
Easy Combo can easily be surface or semi-flush mounted thanks to its practical design. Easy’s wide product family offers an ideal choice when you want a single fixture for your entire property’s needs.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWTB152WM | Electrical number (FI) | 4244135 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045024608 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,45 kg | Measurements | 265 × 137 × 53 mm | |
| Backup (h) | 1 h | Body material | plastic | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material | Polycarbonate | Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Yes | EN 60598-2-22 | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP40 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Luminous Flux (lm) | 170 | |
| Max Input Power VA | 8 VA | Mounting | Ceiling, Recess, Surface, Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Protection Class | II | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -5...+35 | Suitable for Through-Wiring | Yes | |
| Viewing distance | 25 m |
| Product code | TWTB152WM |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4244135 |
| GTIN | 6438045024608 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,45 kg |
| Measurements | 265 × 137 × 53 mm |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP40 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 170 |
| Max Input Power VA | 8 VA |
| Mounting | Ceiling, Recess, Surface, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | II |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -5...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 25 m |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Easy - VOT113 | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBB100 | 4244180 | Set of pictograms for Easy Combo PBB100 | 25 m | Add to cart |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TWTB120 | 4148944 | IK10 Protective Case TWTB120 | Add to cart |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TW77508B | 4281134 | Shock protecting cover TW77508B | Add to cart |
| TWTB101 | 4244181 | Easy Combo recess mounting frame TWTB101 | Add to cart |
| TWTB103 | 4244182 | Easy Combo flag bracket TWTB103 | Add to cart |
| TWTB104 | 4244183 | Easy Combo ceiling bracket TWTB104 | Add to cart |
| TWTB105 | 4244184 | Easy Combo suspension bracket TWTB105 | Add to cart |
| TWTB110 | 4148627 | Easy Combo IP54 gasket TWTB110 | Add to cart |

