Solid Exit emergency exit light TWS3092WA
Self-contained Escap emergency exit light with 1 h super capacitor and wireless central monitoring
Solid is Teknoware’s IP65 class exit and emergency light product family. Solid is designed for demanding conditions. Wall mounted, one sided Solid exit light comes with easily changeable pictograms. Special attention has been paid to the design, for easy installation.
The luminaire is completely dust proof and water proof, so it is suitable for example for industrial premises and parking halls. Escap and centrally supplied luminaires are suitable also for outdoor use.
The range also has a model with a downlight function, which is suitable for example for mounting above a door.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWS3092WA | Electrical number (FI) | 4282276 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045021096 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,35 kg | Measurements | 371 × 181 × 57 mm | |
| AaltoCtrl | Yes | Backup (h) | 1 h | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Polycarbonate | |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP65 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Max Input Power VA | 4 VA | |
| Mounting | Surface, Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Pictogram | None | Protection Class | II | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25…+35 | Suitable for Through-Wiring | Yes | |
| Viewing distance | 30 m |
| Product code | TWS3092WA |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4282276 |
| GTIN | 6438045021096 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,35 kg |
| Measurements | 371 × 181 × 57 mm |
| AaltoCtrl | Yes |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Max Input Power VA | 4 VA |
| Mounting | Surface, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Pictogram | None |
| Protection Class | II |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25…+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 30 m |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Solid - VOT105 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PB3001E | 4282267 | Pictogram PB3001E | 30 m | | |
| PB3001ER | 4226392 | Pictogram PB3001ER | 30 m | | |
| PB3002E | 4282268 | Pictogram PB3002E | 30 m | | |
| PB3002ER | 4226393 | Pictogram PB3002ER | 30 m | | |
| PB3003E | 4282269 | Pictogram PB3003E | 30 m | | |
| PB3003ER | 4226394 | Pictogram PB3003ER | 30 m | | |
| PB3005E | 4282270 | Pictogram PB3005E | 30 m | |



