Linespot II Lowbay emergency light Y1451WK
Addressable 230 V centrally supplied LED Emergency Light (Invidually packed TWT1451WK)
The Linespot II Lowbay is a compact and stylish emergency light designed especially for corridor lighting. The luminaire is recess mounted; the size of the recess mounting aperture is Ø 75 mm. Linespot II Lowbay’s design is an unobtrusive solution for energy-efficient emergency lighting.
| Product code | Y1451WK | Electrical number (FI) | 4281544 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045017051 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,50 kg | Measurements | 385 × 115 × 95 mm | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Acryle | |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | Intelligent Controller | Yes | |
| IP Class | IP20 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 250 | Max Input Power VA | 10 VA | |
| Max Input Power W | 5,5 W | Mounting | Recess | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | I | |
| Aperture for Recess Mounting | ø75 | Tapsa Control | Yes | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | Y1451WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4281544 |
| GTIN | 6438045017051 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,50 kg |
| Measurements | 385 × 115 × 95 mm |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 250 |
| Max Input Power VA | 10 VA |
| Max Input Power W | 5,5 W |
| Mounting | Recess |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | I |
| Aperture for Recess Mounting | ø75 |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7.5 | 9 | 21 | 1 |
| 4 | 3 | 10 | 28 | 1 |
| 6 | 1.5 | 9 | 22 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Linespot II, Recessed installation - VOT71 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TMT389 | 4280929 | Gasket ring TMT389 | Add to cart |
