Zonespot II Angle emergency light TWTD271W
24-230 V centrally supplied emergency light
Teknoware Zonespot II Angle is a surface-mounted emergency light that illuminates safety equipment, such as fire alarm call points, first aid stations, firefighting equipment and panels, vertically with 5 lux according to EN 1838. Zonespot II Angle has been designed for indoor lighting, and the standard colour is white (RAL 9003). Installation is quick and easy, with a separate mounting base that also handles the power supply connection.
| Product code | TWTD271W | Electrical number (FI) | 4148729 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 06438045028149 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,50 kg | Measurements | 180 × 180 × 50 mm | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Acryle | |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) | EN 60598-2-22 | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | |
| IP Class | IP40 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 120 | Max Input Power VA | 8 VA (24 V), 10 VA (230 V) | |
| Max Input Power W | 5 W (24 V), 5 W (230 V) | Mounting | Surface | |
| Mounting option | Pendel | Nominal Supply Voltage | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Protection Class | III (24 V), II (230 V) | Tapsa Control | Yes | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWTD271W |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148729 |
| GTIN | 06438045028149 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,50 kg |
| Measurements | 180 × 180 × 50 mm |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| IP Class | IP40 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 120 |
| Max Input Power VA | 8 VA (24 V), 10 VA (230 V) |
| Max Input Power W | 5 W (24 V), 5 W (230 V) |
| Mounting | Surface |
| Mounting option | Pendel |
| Nominal Supply Voltage | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | III (24 V), II (230 V) |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Line/Zonespot, Surface-installation - VOT79 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | 4281135 | Shock protecting cover TW77507B | Add to cart |
| TWT9202 | 4244125 | Wall bracket TWT9202 | Add to cart |
