Trail Line Midbay emergency light TWTC451WK
Addressable 230 V centrally supplied emergency light
Teknoware Trail is an elegant emergency light that is easy to install on a lighting track. Thanks to its unique design, it is suitable for direct mounting on common lighting track systems. The luminaire can also be mounted directly on the ceiling. Trail has a modern and streamlined appearance so it blends in with the surroundings and architecture. Trail’s wide product family and range of optics offer many options to suit a variety of applications and systems.
Trail Line Midbay provides a long and narrow pattern that illuminates the escape routes efficiently.
| Product code | TWTC451WK | Electrical number (FI) | 4244187 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045025124 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,90 kg | Measurements | 345 × 80 × 48 mm | |
| Body material | metal | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Acryle | |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | Intelligent Controller | Yes | |
| IP Class | IP20 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 240 | Max Input Power VA | 10 VA | |
| Max Input Power W | 5,5W | Mounting | Ceiling, Rail, Surface | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | I | |
| Tapsa Control | Yes | Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWTC451WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4244187 |
| GTIN | 6438045025124 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,90 kg |
| Measurements | 345 × 80 × 48 mm |
| Body material | metal |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 240 |
| Max Input Power VA | 10 VA |
| Max Input Power W | 5,5W |
| Mounting | Ceiling, Rail, Surface |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 40 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 15 | 6.5 | 17 | 1 |
| 6 | 6 | 7.5 | 20 | 1 |
| 8 | 3.5 | 7 | 21 | 1 |
| 10 | 2 | 6.5 | 21 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Trail - VOT116 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TWTC1000 | 4148665 | Lighting track adapter TWTC1000 for Trail emergency lights | Add to cart |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TWTC1001 | 4148629 | Trail wall bracket TWTC1001 | Add to cart |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TWTC1001 | 4148629 | Trail wall bracket TWTC1001 | Add to cart |
