Easy Line Lowbay emergency light TWTB253WM
Self-contained emergency light with 3 h battery and Lumi Test self-testing
Teknoware Easy Line Lowbay is a versatile and cost-effective emergency light. It provides a long and narrow light pattern that illuminates corridors and escape routes efficiently.
Easy Line Lowbay can easily be surface or semi-flush mounted thanks to its practical design. Easy’s wide product family offers an ideal choice when you want a single fixture for your entire property’s needs.
| Product code | TWTB253WM | Electrical number (FI) | 4148570 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045026695 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,45 kg | Measurements | 265 × 137 × 53 mm | |
| Backup (h) | 3 | Body material | plastic | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material | Polycarbonate | Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Yes | EN 60598-2-22 | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP40 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Luminous Flux (lm) | 170 | |
| Max Input Power VA | 8 VA | Mounting | Ceiling, Recess, Surface | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Protection Class | II | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | 0...+35 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWTB253WM |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148570 |
| GTIN | 6438045026695 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,45 kg |
| Measurements | 265 × 137 × 53 mm |
| Backup (h) | 3 |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP40 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 170 |
| Max Input Power VA | 8 VA |
| Mounting | Ceiling, Recess, Surface |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | II |
| Temperature Range Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 6.5 | 7 | 17 | 1 |
| 3 | 4.5 | 8 | 19 | 1 |
| 4 | 2.5 | 8 | 23 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Easy - VOT113 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TW77508B | 4281134 | Shock protecting cover TW77508B | Add to cart |
| TWTB101 | 4244181 | Easy Combo recess mounting frame TWTB101 | Add to cart |
| TWTB103 | 4244182 | Easy Combo flag bracket TWTB103 | Add to cart |
| TWTB104 | 4244183 | Easy Combo ceiling bracket TWTB104 | Add to cart |
| TWTB105 | 4244184 | Easy Combo suspension bracket TWTB105 | Add to cart |
| TWTB110 | 4148627 | Easy Combo IP54 gasket TWTB110 | Add to cart |
