ESC 80X adaptive emergency exit light TWT8051WKXT
Adaptive addressable 230 V centrally supplied emergency exit light
The Teknoware ESC 80X adaptive emergency exit light adapts automatically, if necessary, to warn about dangerous escape routes. Under normal conditions, the ESC 80X works like any normal exit light.
The ESC 80X is part of the versatile ESC 80 product family. Thanks to its high-quality electronics and powerful LEDs, the luminaire’s pictogram is clear and even in all conditions. With its slender light-plate, this luminaire is particularly suitable for elegant spaces and, thanks to its IP43 enclosure class, also for humid spaces. The ESC 80X is currently available for central battery systems.
The single-sided ESC 80X comes with ceiling and wall mountings as standard. Installation is particularly easy and fast thanks to the separate mounting piece, to which the power supply is also connected. The luminaire can also be recess mounted using a separate recess frame – other mounting options with accessories are available, depending on the model. The ESC 80X comes with a five-year product warranty. The standard colour of the luminaire is white (RAL 9003), other RAL colours available on request.
| Product code | TWT8051WKXT | Electrical number (FI) | 4148765 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 06438045028552 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,69 kg | Measurements | 268 × 40 × 185 mm | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9005 (Jet black) | Diffusor Material | Acryle | |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | IP Class | IP43 | |
| Light Source | LED | Max Input Power VA | 6,6 VA | |
| Max Input Power W | 4,2 W | Mounting | Ceiling, Wall | |
| Mounting option | Flag, Pendel, Recess | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Protection Class | II | Aperture for Recess Mounting | 45 x 275 | |
| Tapsa Control | Yes | Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes | Viewing distance | 26 m |
| Product code | TWT8051WKXT |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148765 |
| GTIN | 06438045028552 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,69 kg |
| Measurements | 268 × 40 × 185 mm |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| IP Class | IP43 |
| Light Source | LED |
| Max Input Power VA | 6,6 VA |
| Max Input Power W | 4,2 W |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Mounting option | Flag, Pendel, Recess |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | II |
| Aperture for Recess Mounting | 45 x 275 |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 26 m |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
| Installation Guide ESC 80 - VOT51 | Download |
Installation videos
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | 4281135 | Shock protecting cover TW77507B | Add to cart |

