Stamina Zone emergency light TWT5271W
24-230 V centrally supplied emergency light
The Stamina Zone is designed to meet the highest demands in challenging environments.
The luminaire has an impact resistant IK10 metal body and it is dust- and waterproof (IP65). This model can be used in freezing temperatures up to -30°C. The Stamina has several mounting options. This model is a 230 V cenral battery system luminaire and it’s designed to illuminate open areas.
| Product code | TWT5271W | Electrical number (FI) | 4148865 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 06438045029559 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,20 kg | Measurements | 265 × 100 × 87 mm | |
| Body material | cast aluminium | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material | Glass | |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | IK Class | IK10 | |
| IP Class | IP65 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 480 | Max Input Power VA | 7,8 VA (24 V), 14,5 VA (230 V) | |
| Max Input Power W | 5,5 W (24V), 6,5 W (230V) | Mounting | Ceiling, Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | III (24 V), I (230 V) | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWT5271W |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148865 |
| GTIN | 06438045029559 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,20 kg |
| Measurements | 265 × 100 × 87 mm |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material | Glass |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IK Class | IK10 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 480 |
| Max Input Power VA | 7,8 VA (24 V), 14,5 VA (230 V) |
| Max Input Power W | 5,5 W (24V), 6,5 W (230V) |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | III (24 V), I (230 V) |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- Tables of 1 lux and 0,5 lux, under the Exit Light.
- Level of measurement 0,02 m, measurement result with battery operation
R1 distance from wall, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Wall mounting
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 80 | 2.5 | 4 | 3 | 5 |
| 3 | 56 | 2.8 | 4.3 | 3.3 | 5.3 |
| 4 | 31 | 3.4 | 4.8 | 3.9 | 6 |
| 6 | 12 | 4.3 | 5.5 | 5 | 7 |

- 0.5 lux table for open areas, in accordance with EN 1838; 0.5-m border zone is taken into account in the table.
- Level of measurement 0.02 m, measurement result in emergency mode
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R3 mounting distance, Y axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for open areas (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 4 | 31 | 3.5 | 7.5 | 7.5 | 3.5 |
| 6 | 14 | 4.5 | 9.5 | 9.5 | 4.5 |
| 8 | 7 | 5 | 10.5 | 10.5 | 5 |
| 10 | 5 | 5.5 | 12 | 12 | 5.5 |
| 12 | 3.5 | 6 | 13 | 13 | 6 |
| 14 | 2.5 | 6 | 13 | 13 | 6 |
| 16 | 2 | 6 | 13 | 13 | 6 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Stamina - VOT111 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
