Zonespot II Lowbay emergency light TWT0471W
24-230 V centrally supplied LED emergency light
The Zonespot II Lowbay is a small and elegant emergency light, for recess mounting. It is specially designed for illuminating open areas. Zonespot II Lowbay takes advantage of the latest LED technology.
| Product code | TWT0471W | Electrical number (FI) | 4281039 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045012223 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,40 kg | Measurements | 100 × 100 × 50 mm | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Acryle | |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) | EN 60598-2-22 | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | |
| IP Class | IP20 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 280 | Max Input Power VA | 7,5 VA (24 V), 11 VA (230 V) | |
| Max Input Power W | 4 W (24 V), 4 W (230 V) | Mounting | Recess | |
| Nominal Supply Voltage | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | Protection Class | III (24 V), I (230 V) | |
| Aperture for Recess Mounting | ø75 | Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWT0471W |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4281039 |
| GTIN | 6438045012223 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,40 kg |
| Measurements | 100 × 100 × 50 mm |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 280 |
| Max Input Power VA | 7,5 VA (24 V), 11 VA (230 V) |
| Max Input Power W | 4 W (24 V), 4 W (230 V) |
| Mounting | Recess |
| Nominal Supply Voltage | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Protection Class | III (24 V), I (230 V) |
| Aperture for Recess Mounting | ø75 |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 0.5 lux table for open areas, in accordance with EN 1838; 0.5-m border zone is taken into account in the table.
- Level of measurement 0.02 m, measurement result in emergency mode
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R3 mounting distance, Y axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for open areas (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 4.3 | 5.5 | 10 | 10 | 5.5 |
| 4 | 1.9 | 6 | 11 | 11 | 6 |
| 6 | 1.6 | 6 | 11 | 11 | 6 |

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 4.3 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 1.7 | 4 | 14 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Zonespot II, Recessed installation - VOT69 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TMT389 | 4280929 | Gasket ring TMT389 | Add to cart |
