Zonespot II Angle emergency light TWSD292WM
Self-contained emergency light with 1 h supercapacitor and self-testing feature
Teknoware Zonespot II Angle is a surface-mounted emergency light that illuminates safety equipment, such as fire alarm call points, first aid stations, firefighting equipment and panels, vertically with 5 lux according to EN 1838. Zonespot II Angle has been designed for indoor lighting, and the standard colour is white (RAL 9003). Installation is quick and easy, with a separate mounting base that also handles the power supply connection.
| Product code | TWSD292WM | Electrical number (FI) | 4148735 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 06438045028200 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 0,90 kg | Measurements | 180 × 180 × 50 mm | |
| Backup (h) | 1 h | Body material | plastic | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material | Acryle | Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP40 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Luminous Flux (lm) | 50 | |
| Max Input Power VA | 3 VA | Mounting | Surface | |
| Mounting option | Pendel | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Protection Class | II | Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWSD292WM |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148735 |
| GTIN | 06438045028200 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 0,90 kg |
| Measurements | 180 × 180 × 50 mm |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP40 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 50 |
| Max Input Power VA | 3 VA |
| Mounting | Surface |
| Mounting option | Pendel |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | II |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Line/Zonespot, Surface-installation - VOT79 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | 4281135 | Shock protecting cover TW77507B | Add to cart |
| TWT9202 | 4244125 | Wall bracket TWT9202 | Add to cart |
