Stamina Line Midbay emergency light TWS7992WMG
Self-contained Escap Emergency light with 1h super capacitor and Lumi Test self-testing
Stamina is designed to meet demanding needs in challenging environments.
Stamina Line Midbay TWS7992WMG has a dustproof and water-resistant (IP65) impact-resistant aluminium casing (IK10). The luminaire has a glass dome, which provides excellent protection against chemicals. The Escap supercapacitor enables the luminaire to function even in freezing temperatures down to -25°C (13°F). The Stamina can also be used for general lighting when connected to the mains. The luminaire has several mounting options. This model is equipped with LumiTest self-testing.
| Product code | TWS7992WMG | Electrical number (FI) | 4148616 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045026411 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,40 kg | Measurements | 265 × 100 × 87 mm | |
| Backup (h) | 1 h | Body material | cast aluminium | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9007 (Grey aluminium) | |
| Diffusor Material | Glass | Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Yes | EN 60598-2-22 | Yes | |
| Escap | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | IP Class | IP65 | |
| Light Source | LED | LumiTest | Yes | |
| Luminous Flux (lm) | 93 | Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA | |
| Max Input Power W | 7 W | Mounting | Ceiling, Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Protection Class | I | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWS7992WMG |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148616 |
| GTIN | 6438045026411 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,40 kg |
| Measurements | 265 × 100 × 87 mm |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material | Glass |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 93 |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA |
| Max Input Power W | 7 W |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | I |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
R1 distance from wall, X axis
R2 mounting distance, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 18 | 3.5 | 9.5 | 1 |
| 3 | 12 | 3.5 | 10.5 | 1 |
| 4 | 6.5 | 4 | 11 | 1 |
| 6 | 3 | 4 | 12 | 1 |
| 8 | 1.5 | 4 | 13 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Stamina - VOT111 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
