Stamina Zone emergency light TWS5292WAS
Self-contained Emergency light with 1 h Escap super capacitor, Lumi Test self-testing, wireless Aalto central monitoring and a light sensor
Stamina Zone is designed to meet the highest demands in challenging environments.
The luminaire has an impact resistant IK10 metal body and is both dustproff and water-resistant (IP65). The Escap supercapacitator enables the luminaire to function even in freezing temperatures down to -25°C (-13°F). The Stamina has several mounting options, and can also be used as a 300 lumen general light when connected to the mains.
The TWS5292WAS is equipped with an adjustable light sensor that switches off the general lighting mode whenever the ambient light exceeds a set luminance in the range 10-600 lux.
| Product code | TWS5292WAS | Electrical number (FI) | 4148745 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 06438045028354 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,40 kg | Measurements | 265 × 100 × 87 mm | |
| AaltoCtrl | Yes | Backup (h) | 1 h | |
| Body material | cast aluminium | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) | Diffusor Material | Glass | |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IK Class | IK10 | IP Class | IP65 | |
| Light Source | LED | LumiTest | Yes | |
| Luminous Flux (lm) | 32 | Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA | |
| Mounting | Ceiling, Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Protection Class | I | Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWS5292WAS |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148745 |
| GTIN | 06438045028354 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,40 kg |
| Measurements | 265 × 100 × 87 mm |
| AaltoCtrl | Yes |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9007 (Grey aluminium) |
| Diffusor Material | Glass |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IK Class | IK10 |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 32 |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | I |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- Tables of 1 lux and 0,5 lux, under the Exit Light.
- Level of measurement 0,02 m, measurement result with battery operation
R1 distance from wall, X axis
R4 distance from wall, Y axis
Wall mounting
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 14 | 1.2 | 2.3 | 1.5 | 2.7 |
| 2.5 | 9 | 1.4 | 3 | 1.6 | 3.2 |
| 3 | 6 | 1.5 | 3.1 | 1.8 | 3.5 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Stamina - VOT111 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| XWT5210 | 4244132 | Stamina wall bracket XWT5210 | Add to cart |
| XWT5211 | 4244133 | Stamina ceiling bracket XWT5211 | Add to cart |
