Solid Exit 2 DUO Combination Light TWT3151WKE
Always on combination luminaire for 230 V addressable central battery systems
Solid Exit 2 DUO double-sided IP65 combination luminaires with a light plate are designed to withstand demanding conditions. Being completely dust-proof and water-resistant makes these luminaires an excellent solution for industrial premises and multistorey car parks.
The luminaire is a continuously operating combination luminaire, meaning it functions simultaneously as both an exit and emergency light: the emergency light is continuously illuminated and the exit sign is lit in all conditions. Solid Exit 2 DUO meets the requirements of the EN1838 standard.
Solid Exit 2 DUO is suitable for 230 V addressable central battery systems, and its installation has been designed to be as easy as possible. The luminaire is ideal for replacing bulkhead-type emergency lights equipped with exit signs, as well as for situations where the functions of both an emergency light and an emergency exit light have to be performed by one luminaire due to space considerations, such as in technical rooms and other confined spaces.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWT3151WKE | Electrical number (FI) | 4148950 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045030463 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,80 kg | Measurements | 371 × 181 × 232 mm | |
| Body material | plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Polycarbonate | |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | Intelligent Controller | Yes | |
| IP Class | IP65 | Light Source | LED | |
| Luminous Flux (lm) | 345 | Max Input Power VA | 14,5 VA | |
| Max Input Power W | 9,5 W | Mounting | Ceiling, Surface | |
| Mounting option | Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Pictogram | None | Protection Class | II | |
| Tapsa Control | Yes | Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Suitable for Through-Wiring | Yes | Viewing distance | 30 m |
| Product code | TWT3151WKE |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148950 |
| GTIN | 6438045030463 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,80 kg |
| Measurements | 371 × 181 × 232 mm |
| Body material | plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP65 |
| Light Source | LED |
| Luminous Flux (lm) | 345 |
| Max Input Power VA | 14,5 VA |
| Max Input Power W | 9,5 W |
| Mounting | Ceiling, Surface |
| Mounting option | Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Pictogram | None |
| Protection Class | II |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 30 m |
Scale Images

Light Distribution Charts

- 0.5 lux table for open areas, in accordance with EN 1838; 0.5-m border zone is taken into account in the table.
- Level of measurement 0.02 m, measurement result in emergency mode
Emergency lighting for open areas (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 87 | 3.4 | 6.8 | 6.8 | 3.4 |
| 3 | 60 | 3.6 | 7.3 | 7.3 | 3.6 |
| 4 | 33 | 3.9 | 7.8 | 7.8 | 3.9 |
| 6 | 15 | 4.3 | 8.5 | 8.5 | 4.3 |

- 1 lux table for the centre line of an escape route, in accordance with EN 1838.
- Level of measurement 0.02 m, measurement results in emergency mode.
Emergency lighting for escape routes (ceiling mounting)
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 87 | 3 | 7.7 | 1 |
| 3 | 59 | 3 | 8 | 1 |
| 4 | 33 | 3 | 8.5 | 1 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Solid - VOT105 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBV31301E | 4210656 | Pictogram PBV31301E | 30 m | | Add to cart |
| PBV31301E1 | 4210657 | Pictogram PBV31301E1 | 30 m | | Add to cart |
| PBV31301E2 | 4210658 | Pictogram PBV31301E2 | 30 m | | Add to cart |
| PBV31301ER | 4226378 | Pictogram PBV31301ER | 30 m | Add to cart | |
| PBV31302E | 4210641 | Pictogram PBV31302E | 30 m | | Add to cart |
| PBV31302E3 | 4210655 | Pictogram PBV31302E3 | 30 m | | Add to cart |
| PBV31302ER | 4226379 | Pictogram PBV31302ER | 30 m | | Add to cart |
| PBV31305E | 4282373 | Pictogram PBV31305E | 30 m | | Add to cart |
| PBV31305E3 | 4282374 | Pictogram PBV31305E3 | 30 m | | Add to cart |
Accessories
| Product code | Electrical number | Description | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | 4226329 | Solid Recess Mounting Frame TWT3001 | Add to cart |
| TWT3002 | 4226330 | Solid Wall bracket TWT3002 | Add to cart |
| TWT3003 | 4226331 | Solid Flag bracket TWT3003 | Add to cart |
| TWT3006 | 4148553 | Solid Suspension Bracket TWT3006 | Add to cart |
