Find emergency sign light TWSA392WM
Self-contained ESCAP emergency sign with 1 h super capacitor and Lumi Test Self-testing.
Teknoware Find is an emergency sign light that guides you to the location of fire and safety equipment. Find indicates the equipment below the light, and it has a downlight which illuminates the equipment during power outages. There are several standard pictograms, and custom-made pictograms are available on demand. The Find’s frame is powder-coated steel and it has an IP44-rating.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWSA392WM | Electrical number (FI) | 4244139 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045024646 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,70 kg | Measurements | 300 × 180 × 120 mm | |
| Backup (h) | 1 h | Body material | metal | |
| CE Mark | Yes | Colour | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material | Acryle | Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Yes | EN 60598-2-22 | Yes | |
| Escap | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | IP Class | IP44 | |
| Light Source | LED | LumiTest | Yes | |
| Luminous Flux (lm) | 24 | Max Input Power VA | 2 VA | |
| Mounting | Wall | Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Pictogram | None | Protection Class | I | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWSA392WM |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4244139 |
| GTIN | 6438045024646 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,70 kg |
| Measurements | 300 × 180 × 120 mm |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | metal |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Acryle |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP44 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 24 |
| Max Input Power VA | 2 VA |
| Mounting | Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Pictogram | None |
| Protection Class | I |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Find - VOT114 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBA3E003 | 4244177 | Find pictogram PBA3E003 ISO7010 E003 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3E004 | 4244178 | Find pictogram PBA3E004 ISO7010 E004 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3E010 | 4244176 | Find pictogram PBA3E010 ISO7010 E010 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3E012 | 4244179 | Find pictogram PBA3E012 ISO7010 E012 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3F001 | 4244172 | Find pictogram PBA3F001 ISO7010 F001 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3F002 | 4244173 | Find pictogram PBA3F002 ISO7010 F002 | 30 m | Add to cart | |
| PBA3F005 | 4244174 | Find pictogram PBA3F005 ISO7010 F005 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3F006 | 4244175 | Find pictogram PBA3F006 ISO7010 F006 | 30 m | | Add to cart |
Compatible products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBA3E003 | 4244177 | Find pictogram PBA3E003 ISO7010 E003 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3E004 | 4244178 | Find pictogram PBA3E004 ISO7010 E004 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3E010 | 4244176 | Find pictogram PBA3E010 ISO7010 E010 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3E012 | 4244179 | Find pictogram PBA3E012 ISO7010 E012 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3F001 | 4244172 | Find pictogram PBA3F001 ISO7010 F001 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3F002 | 4244173 | Find pictogram PBA3F002 ISO7010 F002 | 30 m | Add to cart | |
| PBA3F005 | 4244174 | Find pictogram PBA3F005 ISO7010 F005 | 30 m | | Add to cart |
| PBA3F006 | 4244175 | Find pictogram PBA3F006 ISO7010 F006 | 30 m | | Add to cart |
