Smooth Zone emergency light TWSA892WA
Self-contained Escap Emergency light with 1 h super capacitor and wireless central monitoring
Teknoware Smooth is a small and elegant yet extremely durable emergency light optimised for outdoor use. The Smooth is a combination light, which you can use both as an emergency light and as a 300 lumen general light. Because of the stylish design, the luminaire blends seamlessly into the architecture of the building. The Smooth always consists of two units: the luminaire and a separated indoor electronic unit. The Smooth includes a 5-metre fire-proof installation cable between the units. The luminaire is designed for surface mounting on a wall. The Smooth has an impact-resistant cast aluminium casing (IK10), and it is dust- and waterproof (IP65 for the visible part of the luminaire). The standard colour of the luminaire is graphite grey (RAL 7024), other colours are available on request (e.g. white RAL 9003).
The Smooth Zone is a compact emergency light designed to illuminate open areas efficiently. The luminaire provides a broad, even pattern.
| Product code | TWSA892WA | Electrical number (FI) | 4148574 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045025995 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 1,40 kg | Measurements | 100 × 60 × 110 mm | |
| AaltoCtrl | Yes | Backup (h) | 1 h | |
| Body material | cast aluminium | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL7024 (Graphite grey) | Diffusor Material | Polycarbonate | |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | Escap | Yes | |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 | |
| IP Class | IP20, IP65 | Light Source | LED | |
| LumiTest | Yes | Luminous Flux (lm) | 32 | |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA | Mounting | Wall | |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Protection Class | I | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 | Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Product code | TWSA892WA |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148574 |
| GTIN | 6438045025995 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 1,40 kg |
| Measurements | 100 × 60 × 110 mm |
| AaltoCtrl | Yes |
| Backup (h) | 1 h |
| Body material | cast aluminium |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL7024 (Graphite grey) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 3/4 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| Escap | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 850 |
| IP Class | IP20, IP65 |
| Light Source | LED |
| LumiTest | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 32 |
| Max Input Power VA | 11 VA / 3 VA |
| Mounting | Wall |
| Nominal Supply Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Protection Class | I |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
Scale Images

Light Distribution Charts

- Tables of 1 lux and 0,5 lux, under the Exit Light.
- Level of measurement 0,02 m, measurement result with battery operation
Wall mounting
| Mounting height (m) | Below the light (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 9 | 1.4 | 3 | 1.6 | 3.2 |
| 3 | 6 | 1.5 | 3.1 | 1.8 | 3.5 |
Downloads and Data sheets
| File name | Download |
|---|---|
| Product card | Download |
| Installation Guide Smooth - VOT117 | Download |
| General information about installing Teknoware lights | Download |
