ESC Cube emergency exit light TWK6351WK
Addressable 230 V centrally supplied emergency exit light
ESC Cube is a large and impressive, cube-shaped exit light. Pictograms can be attached on the luminaire on all four sides. ESC Cube has a plastic/metal body.
The luminaire is suitable for ceiling and suspension mounting. Ceiling mounting is included as standard in the luminaire. Long lasting leds are used as the the light source.
ESC Cube is particularly suitable for large public areas such as shopping centers, where the escape route passes through a space in the middle of the staircase. One ESC Cube exit light can cover the guidance for the entire surrounding area.
Pictograms not included—must be ordered separately.
| Product code | TWK6351WK | Electrical number (FI) | 4148680 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045027630 | TARIC code | 94056180 | |
| Weight | 4,00 kg | Measurements | 362 × 362 × 371 mm | |
| Body material | metal, plastic | CE Mark | Yes | |
| Colour | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material | Polycarbonate | |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Yes | |
| EN 60598-2-22 | Yes | ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) | |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 | Intelligent Controller | Yes | |
| IP Class | IP20 | Light Source | LED | |
| Max Input Power VA | 17 VA | Max Input Power W | 10 W | |
| Mounting | Ceiling | Mounting option | Pendel | |
| Nominal Supply Voltage | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | Pictogram | None | |
| Protection Class | I | Tapsa Control | Yes | |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 | Suitable for Through-Wiring | Yes | |
| Viewing distance | 65 m |
| Product code | TWK6351WK |
|---|---|
| Electrical number (FI) | 4148680 |
| GTIN | 6438045027630 |
| TARIC code | 94056180 |
| Weight | 4,00 kg |
| Measurements | 362 × 362 × 371 mm |
| Body material | metal, plastic |
| CE Mark | Yes |
| Colour | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material | Polycarbonate |
| Electrical Installation | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Yes |
| EN 60598-2-22 | Yes |
| ETIM class | Emergency luminaire (EC001957) |
| Glow Wire Test of Plastic Materials (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Yes |
| IP Class | IP20 |
| Light Source | LED |
| Max Input Power VA | 17 VA |
| Max Input Power W | 10 W |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting option | Pendel |
| Nominal Supply Voltage | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Pictogram | None |
| Protection Class | I |
| Tapsa Control | Yes |
| Temperature Range Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Suitable for Through-Wiring | Yes |
| Viewing distance | 65 m |
Required products
| Product code | Electrical number | Description | Viewing distance | Pictogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PB6301 | 4281235 | Pictogram PB6301 | 65 m | | Add to cart |
| PB6302 | 4281236 | Pictogram PB6302 | 65 m | | Add to cart |
| PB6303 | 4281237 | Pictogram PB6303 | 65 m | | Add to cart |


