Solid Exit 2 DUO -yhdistelmävalaisin TWT3151WKE
Osoitteelliseen 230 V keskusakustojärjestelmään liitettävä jatkuvatoiminen yhdistelmävalaisin
Solid Exit 2 DUO on valolevyllinen, 2-puoleinen IP65 yhdistelmävalaisin, joka on suunniteltu kestämään vaativia käyttöympäristöjä. Täysin pölytiivis sekä vedeltä suojattu rakenne tekee siitä erinomaisen ratkaisun teollisuustiloihin ja parkkihalleihin.
Valaisin on jatkuvatoiminen yhdistelmävalaisin, mikä tarkoittaa, että se toimii yhtä aikaa opaste- ja turvavalaisimena: turvavalo palaa jatkuvasti ja opaste on valaistu kaikissa olosuhteissa. Solid Exit 2 DUO täyttää EN1838 standardin vaatimukset.
Solid Exit 2 DUO sopii 230 V osoitteellisiin keskusakustojärjestelmiin, ja sen asennettavuus on suunniteltu mahdollisimman helpoksi. Valaisin soveltuu hyvin sekä korvaamaan opasteella varustetut bulkhead-tyyppiset turvavalot että tilanteisiin, joissa yksi valaisin halutaan kattamaan sekä opaste- että turvavalaisimen tarve, kuten teknisissä tiloissa ja muissa ahtaissa kohteissa.
Valaisimen opasteet tilattava erikseen.
| Tuotekoodi | TWT3151WKE | Sähkönumero | 4148950 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045030463 | Tullikoodi | 94056180 | |
| Paino | 1,80 kg | Mitat | 371 × 181 × 232 mm | |
| Rungon materiaali | muovi | CE Merkintä | Kyllä | |
| Väri | RAL9003 (Signal white) | Kuvun materiaali | Polykarbonaatti | |
| Sähköinen asennus | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Kyllä | |
| EN 60598-2-22 | Kyllä | ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) | |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 | Intelligent Controller | Kyllä | |
| IP Luokka | IP65 | Valonlähde | LED | |
| Valovirta (lm) | 345 | Max. Syöttöteho VA | 14,5 VA | |
| Max Syöttöteho W | 9,5 W | Asennus vakiona | Katto, Pinta | |
| Asennus lisävarusteilla | Seinä | Nimellissyöttöjännite | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Opaste | None | Suojausluokka | II | |
| Tapsa Control | Kyllä | Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Ketjutettavissa | Kyllä | Havaintoetäisyys | 30 m |
| Tuotekoodi | TWT3151WKE |
|---|---|
| Sähkönumero | 4148950 |
| GTIN | 6438045030463 |
| Tullikoodi | 94056180 |
| Paino | 1,80 kg |
| Mitat | 371 × 181 × 232 mm |
| Rungon materiaali | muovi |
| CE Merkintä | Kyllä |
| Väri | RAL9003 (Signal white) |
| Kuvun materiaali | Polykarbonaatti |
| Sähköinen asennus | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Kyllä |
| EN 60598-2-22 | Kyllä |
| ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Kyllä |
| IP Luokka | IP65 |
| Valonlähde | LED |
| Valovirta (lm) | 345 |
| Max. Syöttöteho VA | 14,5 VA |
| Max Syöttöteho W | 9,5 W |
| Asennus vakiona | Katto, Pinta |
| Asennus lisävarusteilla | Seinä |
| Nimellissyöttöjännite | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Opaste | None |
| Suojausluokka | II |
| Tapsa Control | Kyllä |
| Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Ketjutettavissa | Kyllä |
| Havaintoetäisyys | 30 m |
Mittakuvat

Valonjakotaulukot

- 0.5 luksin taulukko avoimille alueille standardin EN 1838 mukaisesti; 0.5 metrin raja-alue on huomioitu taulukossa.
- Mittaustaso 0.02 m, mittaustulos katkokäytöllä.
Avoimen alueen turvavalaistus (kattoasennus)
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 87 | 3.4 | 6.8 | 6.8 | 3.4 |
| 3 | 60 | 3.6 | 7.3 | 7.3 | 3.6 |
| 4 | 33 | 3.9 | 7.8 | 7.8 | 3.9 |
| 6 | 15 | 4.3 | 8.5 | 8.5 | 4.3 |

- 1 luksin taulukko poistumisreitin keskilinjalla standardin EN 1838 mukaisesti.
- Mittaustaso 0.02 m, mittaustulokset katkokäytöllä.
Poistumisreitin turvavalaistus (kattoasennus)
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 87 | 3 | 7.7 | 1 |
| 3 | 59 | 3 | 8 | 1 |
| 4 | 33 | 3 | 8.5 | 1 |
Lataukset ja tuotekortti
| Tiedosto | Lataus |
|---|---|
| Tuotekortti | Lataus |
| Asennusohje Solid - VOT105 | Lataus |
| Yleistietoa Teknowaren valaisimien asentamisesta | Lataus |
Tarvitset myös yhden tai useamman näistä
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | Havaintoetäisyys | Opaste | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBV31305E3 | 4282374 | Opaste ylös (PBV31305E3) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31302E3 | 4210655 | Opaste alas (PBV31302E3) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31302ER | 4226379 | Opaste alas, esteetön poistumistie (PBV31302ER) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31305E | 4282373 | Opaste ylös & ylös (PBV31305E) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31301E2 | 4210658 | Opaste vasen (PBV31301E2) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31301E1 | 4210657 | Opaste oikea (PBV31301E1) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31301ER | 4226378 | Opaste vasen, oikea, esteetön poistumistie (PBV31301ER) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31301E | 4210656 | Opaste oikea & vasen (PBV31301E) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
| PBV31302E | 4210641 | Opaste alas & alas (PBV31302E) | 30 m | | Lisää ostoskoriin |
Lisävarusteet
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | 4226329 | Solid-uppoasennuskehys TWT3001 | Lisää ostoskoriin |
| TWT3002 | 4226330 | Solid-seinäkannake TWT3002 | Lisää ostoskoriin |
| TWT3003 | 4226331 | Solid-lippukannatin TWT3003 | Lisää ostoskoriin |
| TWT3006 | 4148553 | Solid-ripustuskannatin TWT3006 | Lisää ostoskoriin |
