Opas 90 -opastevalaisin TWT9041W
24 V keskusakustojärjestelmään liitettävä opastevalaisin
Opas 90 on opastevalaisin, jossa huipputeknologia yhdistyy moderniin valaisinmuotoiluun. Laadukkaan elektroniikka-, optiikka- ja mekaniikkasuunnittelun ansiosta valaisimessa on tasaisesti valaistut opastekuviot ja pieni virrankulutus.
Opastelevyjen vaihtaminen on helppoa – opaste vain pujotetaan paikoilleen. Opas 90 -opastevalaisin on helposti asennettavissa kattoon tai seinään. Sitä voidaan käyttää yksi- tai kaksipuoleisena sekä uppo- että pinta-asennuksessa. Opas 90 on erityisen helppo ja nopea asentaa erillisellä asennusosalla, johon kytketään myös sähkönsyöttö.
Valaisimen opasteet tilattava erikseen.
| Tuotekoodi | TWT9041W | Sähkönumero | 4211238 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045010656 | Tullikoodi | 94056180 | |
| Paino | 0,44 kg | Mitat | 268 × 40 × 202 mm | |
| Rungon materiaali | muovi | CE Merkintä | Kyllä | |
| Väri | RAL9003 (Signal white) | Kuvun materiaali | Polykarbonaatti | |
| Sähköinen asennus | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Kyllä | |
| EN 60598-2-22 | Kyllä | ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) | |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 | IP Luokka | IP43 | |
| Valonlähde | LED | Max. Syöttöteho VA | 2 VA | |
| Max Syöttöteho W | 2,5 W | Asennus vakiona | Katto, Seinä | |
| Asennus lisävarusteilla | Lippu, Ripustus, Uppo | Nimellissyöttöjännite | 24 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Opaste | None | Suojausluokka | III | |
| Upotusaukon mitat | 45 x 275 | Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Ketjutettavissa | Kyllä | Havaintoetäisyys | 25 m |
| Tuotekoodi | TWT9041W |
|---|---|
| Sähkönumero | 4211238 |
| GTIN | 6438045010656 |
| Tullikoodi | 94056180 |
| Paino | 0,44 kg |
| Mitat | 268 × 40 × 202 mm |
| Rungon materiaali | muovi |
| CE Merkintä | Kyllä |
| Väri | RAL9003 (Signal white) |
| Kuvun materiaali | Polykarbonaatti |
| Sähköinen asennus | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Kyllä |
| EN 60598-2-22 | Kyllä |
| ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 |
| IP Luokka | IP43 |
| Valonlähde | LED |
| Max. Syöttöteho VA | 2 VA |
| Max Syöttöteho W | 2,5 W |
| Asennus vakiona | Katto, Seinä |
| Asennus lisävarusteilla | Lippu, Ripustus, Uppo |
| Nimellissyöttöjännite | 24 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Opaste | None |
| Suojausluokka | III |
| Upotusaukon mitat | 45 x 275 |
| Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Ketjutettavissa | Kyllä |
| Havaintoetäisyys | 25 m |
Mittakuvat

Valonjakotaulukot

- 1 lux:in ja 0,5 lux:in taulukko, opastevalaisimen alla
- Mittaustaso 0,02 m, mittaustulokset akkukäytöllä.
R1 etäisyys seinästä X-suunta
R4 etäisyys seinästä Y-suunta
Opastevalaisinten alasvalotaulukko
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 1.5 | 0.5 | 0.5 | 1 | 1 |
| 2.5 | 1.1 | 0.5 | 0.5 | 1 | 1 |
Lataukset ja tuotekortti
| Tiedosto | Lataus |
|---|---|
| Tuotekortti | Lataus |
| Asennusohje Opas 90 - VOT50 | Lataus |
| Yleistietoa Teknowaren valaisimien asentamisesta | Lataus |
Tarvitset myös yhden tai useamman näistä
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | Havaintoetäisyys | Opaste | |
|---|---|---|---|---|---|
| PB9004H | 4282228 | Opaste vasen, esteetön poistumistie hissillä (PB9004H) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9004 | 4281201 | Opaste vasen (PB9004) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9005 | 4281202 | Opaste oikea (PB9005) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9006 | 4281203 | Opaste alas (PB9006) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9010 | 4282361 | Opaste ylös (PB9010) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9020 | 4282229 | Opaste Sammutin (PB9020) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9005R | 4282224 | Opaste oikea, esteetön poistumistie (PB9005R) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9006H | 4282226 | Opaste alas, esteetön poistumistie hissillä (PB9006H) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9006R | 4282223 | Opaste alas, esteetön poistumistie (PB9006R) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9004R | 4282225 | Opaste vasen, esteetön poistumistie (PB9004R) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB9005H | 4282227 | Opaste oikea, esteetön poistumistie hissillä (PB9005H) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| PB401 | 4281204 | Opaste opastesetti alas x 2, oikea, vasen (PB401) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
Yhteensopivat tuotteet
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | |
|---|---|---|---|
| TWT9000 | 4211302 | Ripustuskannatin TWT9000 | Lisää ostoskoriin |
| TWT9001 | 4211298 | Uppoasennuskehys TWT9001 | Lisää ostoskoriin |
Lisävarusteet
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | Havaintoetäisyys | Opaste | |
|---|---|---|---|---|---|
| PB9007 | 4211284 | Peittolevy PB9007 (PB9007) | 25 m | | Lisää ostoskoriin |
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | |
|---|---|---|---|
| TW77508B | 4281134 | Pallosuoja TW77508B | Lisää ostoskoriin |
| TWT9000 | 4211302 | Ripustuskannatin TWT9000 | Lisää ostoskoriin |
| TWT9001 | 4211298 | Uppoasennuskehys TWT9001 | Lisää ostoskoriin |
| TWT9002 | 4211300 | Lippukannatin TWT9002 | Lisää ostoskoriin |



