ESC 80 hänvisningsarmatur Y8051W143
230 V centralmatade LED-hänvisningsarmatur, komplett med dubbelsidigt piktogram H/V, 30 m läsavstånd (enskild förpackade TWT8051W)
ESC 80 är en hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt som kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. Tack vare Teknowares innovativa elektronik- och produktdesign, har ESC 80-armaturen ett jämnt belyst piktogram, låg strömförbrukning, samt ett slankt utseende.
Det går att välja mellan tre olika armaturstorlekar. ESC 80-armaturer kan användas både ensidiga och dubbelsidiga, och monteras på ytan eller infällda. ESC 80 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Artiklar med Y i benämningen är komplett med piktogram.
| Produktkod | Y8051W143 | Sähkönumero (FI) | 4281306 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045015194 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,75 kg | |
| Mått | 273 × 240 × 46 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Max inmatningseffekt VA | 3,9 VA | Max inmatningseffekt W | 2,9 W | |
| Montage | Tak, Vägg | Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Piktogram | höger & vänster | |
| Skyddsklass | II | Håltagning för infälld montering | 45 x 275 | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 30 m |
| Produktkod | Y8051W143 |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4281306 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045015194 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,75 kg |
| Mått | 273 × 240 × 46 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 3,9 VA |
| Max inmatningseffekt W | 2,9 W |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | höger & vänster |
| Skyddsklass | II |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 275 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 30 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
| Installationsanvisning ESC 80 - VOT51 | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT8001 | Infälld monteringsram TWT8001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9002 | 7341193 | Flag bracket TWT9002 | Lägg till i varukorg |
