ESC 81 hänvisningsarmatur TWT8171W
24-230 V centralmatade hänvisningsarmatur
ESC 81 är en innovativ hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt. Den kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. ESC 81 TWT8171W finns I två olika piktogramstorlekar med läsavstånd 40 och 60 meter.
Jämnt belysta ljusskyltar, låg strömförbrukning och slanka armaturer är resultatet av Teknowares banbrytande kompetens inom elektronik- och produktdesign. Armaturen kan användas både ensidig och dubbelsidig, och monteras på ytan eller infälld. ESC 81 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWT8171W | Sähkönumero (FI) | 4148653 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045027272 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,40 kg | |
| Mått | 405 × 40 × 287 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA (24 V), 6,4 VA (230V) | Max inmatningseffekt W | 2,1 W (24 V), 2,1 W (230 V) | |
| Montage | Tak, Vägg | Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | Piktogram | None | |
| Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) | Håltagning för infälld montering | 45 x 415 | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 40 m, 60 m |
| Produktkod | TWT8171W |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148653 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045027272 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,40 kg |
| Mått | 405 × 40 × 287 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA (24 V), 6,4 VA (230V) |
| Max inmatningseffekt W | 2,1 W (24 V), 2,1 W (230 V) |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) |
| Håltagning för infälld montering | 45 x 415 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 40 m, 60 m |
Måttritningar


Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2 | 1.1 | 0.5 | 1 | 1.5 | 2 |
| 2.5 | 0.7 | 1.5 | 2 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning ESC 81 - VOT52 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Installationsvideor
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBV81401E | Piktogram PBV81401E | 40 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81401E1 | Piktogram PBV81401E1 | 40 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81401E2 | Piktogram PBV81401E2 | 40 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81401ER | 7347080 | Piktogram PBV81401ER | 40 m | | Lägg till i varukorg |
| PBV81402E | Piktogram PBV81402E | 40 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81402E3 | Piktogram PBV81402E3 | 40 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81402ER | 7347081 | Piktogram PBV81402ER | 40 m | | Lägg till i varukorg |
| PBV81601E | Piktogram PBV81601E | 60 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81601E1 | Piktogram PBV81601E1 | 60 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81601E2 | Piktogram PBV81601E2 | 60 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81601ER | Piktogram PBV81601ER | 60 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81602E | Piktogram PBV81602E | 60 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81602E3 | Piktogram PBV81602E3 | 60 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV81602ER | Piktogram PBV81602ER | 60 m | | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77510B | 7341214 | Bollskydd TW77510B | Lägg till i varukorg |
| TWT8101 | Infälld monteringsram TWT8101 | Lägg till i varukorg | |
| TWT8102 | Flag bracket TWT8102 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg |
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| XWT8101 | 7341207 | Vit täckdekal XWT8101 | | Lägg till i varukorg | |
| XWT8106 | Vit täckdekal XWT8106 | | Lägg till i varukorg |



