Solid Zone Highbay nödljusarmatur TWT3756WK
Adresserbar 230 V centralmatad nödljusarmatur
Solid Zone Highbay är en IP65- klassad nödljusarmatur utformad för nödbelysning av öppna områden.
Armaturen är helt damm- och vattentät, så att den är lämplig för användning i exempelvis industrilokaler och garage. Centralmatade armaturer är lämplig också utomhus. Armaturen har utformats speciellt för snabb och enkel installation.
| Produktkod | TWT3756WK | Sähkönumero (FI) | 4148727 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045028095 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,10 kg | |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| Intelligent Controller | Ja | IP-klass | IP65 | |
| Ljuskälla | LED | Ljusflöde (lm) | 2500 | |
| Max inmatningseffekt VA | 33,5 VA | Max inmatningseffekt W | 30 W | |
| Montage | Yt | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | I | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+40 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT3756WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148727 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045028095 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,10 kg |
| Mått | 371 × 181 × 57 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 2500 |
| Max inmatningseffekt VA | 33,5 VA |
| Max inmatningseffekt W | 30 W |
| Montage | Yt |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+40 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 3 | 72 | 7 | 14 | 14 | 7 |
| 4 | 41 | 7.5 | 15 | 15 | 7.5 |
| 5 | 18 | 9 | 18 | 18 | 9 |
| 8 | 11 | 10 | 20 | 20 | 10 |
| 10 | 7 | 10.5 | 21 | 21 | 10.5 |
| 12 | 5 | 11 | 22 | 22 | 11 |
| 14 | 3.5 | 11.5 | 23 | 23 | 11.5 |
| 16 | 3 | 12 | 24 | 24 | 12 |
| 18 | 2.5 | 12.5 | 25 | 25 | 12.5 |
| 20 | 2 | 12.5 | 25 | 25 | 12.5 |
| 30 | 1 | 12.5 | 25 | 25 | 12.5 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Solid - VOT105 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | Solid infälld monteringsram TWT3001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3002 | 7347085 | Solid vägghållare TWT3002 | Lägg till i varukorg |
| TWT3003 | Solid flagghållare TWT3003 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3004 | Solid takhållare TWT3004 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3006 | Solid pendelhållare TWT3006 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3007 | Solid skyddsplåt TWT3007 | Lägg till i varukorg |
