Solid Exit 2 hänvisningsarmatur TWT3171W
24-230 V centralmatade hänvisningsarmatur
Solid Exit 2 hänvisningsarmatur är utrustad med en ljusskylt. Armaturen är speciellt utformad för att klara tuffa förhållanden. Den är en dubbelsidig IP65-klassad armatur och är fullständigt damm- och vattentät.
Solid Exit 2 är lämplig för användning i exempelvis industrilokaler och garage. Escap- och centralmatade armaturer är lämplig också utomhus.
Armaturen har utformats speciellt för snabb och enkel installation.
Piktogram köps separat.
| Produktkod | TWT3171W | Sähkönumero (FI) | 4210667 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045022253 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,80 kg | |
| Mått | 371 × 181 × 232 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP65 | Ljuskälla | LED | |
| Max inmatningseffekt VA | 8 VA (24 V), 10,5 VA (230 V) | Max inmatningseffekt W | 5 W (24 V), 5,5 W (230 V) | |
| Montage | Yt, Vägg | Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Piktogram | None | Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5…+30 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 30 m |
| Produktkod | TWT3171W |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4210667 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045022253 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,80 kg |
| Mått | 371 × 181 × 232 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 8 VA (24 V), 10,5 VA (230 V) |
| Max inmatningseffekt W | 5 W (24 V), 5,5 W (230 V) |
| Montage | Yt, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | None |
| Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5…+30 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 30 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Solid - VOT105 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| PBV31301E | Piktogram PBV31301E | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31301E1 | Piktogram PBV31301E1 | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31301E2 | Piktogram PBV31301E2 | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31301ER | Piktogram PBV31301ER | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31302E | Piktogram PBV31302E | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31302E3 | Piktogram PBV31302E3 | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31302ER | Piktogram PBV31302ER | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31305E | Piktogram PBV31305E | 30 m | | Lägg till i varukorg | |
| PBV31305E3 | Piktogram PBV31305E3 | 30 m | | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWT3001 | Solid infälld monteringsram TWT3001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3002 | 7347085 | Solid vägghållare TWT3002 | Lägg till i varukorg |
| TWT3003 | Solid flagghållare TWT3003 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3004 | Solid takhållare TWT3004 | Lägg till i varukorg | |
| TWT3006 | Solid pendelhållare TWT3006 | Lägg till i varukorg |



