Robust 95 LED-nödljusarmatur TWT9551WK
Adresserbar 230 V centralmatade LED-nödljusarmatur
Robust 95 är en LED-nödljusarmatur för ytmontage i vägg. Den har en särskilt robust konstruktion och en stomme av metall.
Med sin höga IP-klass och en mycket robust konstruktion, lämpar sig armaturerna för krävande miljöer, såsom fuktiga miljöer, industrier och tunnlar.
| Produktkod | TWT9551WK | Sähkönumero (FI) | 4282378 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045022963 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,30 kg | |
| Mått | 304 × 126 × 126 mm | Stommmaterial | metal | |
| CE Mark (SE) | Ja | Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | |
| IP-klass | IP67 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 160 | Max inmatningseffekt VA | 10 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W | Montage | Yt | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | Skyddsklass | I | |
| Tapsa Control | Ja | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT9551WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4282378 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045022963 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,30 kg |
| Mått | 304 × 126 × 126 mm |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| IP-klass | IP67 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 160 |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W |
| Montage | Yt |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar


Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd från vägg (X-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (montering på låg vägg)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx |
| 0.625 | 100 | 3.5 | 8 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Robust - VOT78 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
