Easy Combo -turvavalaisin tai -opastevalaisin YB171W120
24-230 V keskusakustojärjestelmiin liitettävä turva- / opastevalaisin. Pakkaus sisältää valaisimen ja käännettävän opasteen.
Teknoware Easy Combo on yhdistelmävalaisin, jota voidaan käyttää joko opaste- tai turvavalaisimena. Käännettävällä opasteella Combo voidaan asentaa opastamaan ylös, alas, vasemmalle tai oikealle (piktogrammi sisältyy pakkaukseen). Kun Comboa käytetään opastevalaisimena, kattoasennus vaatii erillisen kattokannakkeen TWTB104 (Sähkönumero: 4244183). Ilman opastetta Combo on heti valmis turvavalaisimeksi.
Käytännöllisen muotoilunsa ansiosta Easy Combo voidaan helposti pinta-asentaa tai puolittain uppoasentaa. Easy Combo ja Easy Line Lowbay -valaisimet on tehty käyttäen samaa runkoa. Easyn tuoteperhe tarjoaa ihanteellisen vaihtoehdon, kun samalla valaisinrungolla halutaan toteuttaa koko kiinteistön turvavalaistus.
| Tuotekoodi | YB171W120 | Sähkönumero | 4244146 | |
|---|---|---|---|---|
| GTIN | 6438045024714 | Tullikoodi | 94056180 | |
| Paino | 0,55 kg | Mitat | 270 × 147 × 60 mm | |
| Rungon materiaali | muovi | CE Merkintä | Kyllä | |
| Väri | RAL9003 (Signal white) | Kuvun materiaali | Polykarbonaatti | |
| Sähköinen asennus | 2/3 x 2,5 mm² (230 V), 2 x 2,5 mm² (24 V) | EN 1838 | Kyllä | |
| EN 60598-2-22 | Kyllä | ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) | |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 | Yksittäispakattu vai bulkki | Yksittäispakattu | |
| IP Luokka | IP40 | Valonlähde | LED | |
| Valovirta (lm) | 170 | Max. Syöttöteho VA | 3,2 VA (24 V), 5,4 VA (230 V) | |
| Max Syöttöteho W | 2,2 W (24 V), 2,3 W (230 V) | Asennus vakiona | Katto, Uppo, Pinta, Seinä | |
| Nimellissyöttöjännite | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | Suojausluokka | III (24 V), II (230 V) | |
| Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30…+50 | Ketjutettavissa | Kyllä | |
| Havaintoetäisyys | 25 m |
| Tuotekoodi | YB171W120 |
|---|---|
| Sähkönumero | 4244146 |
| GTIN | 6438045024714 |
| Tullikoodi | 94056180 |
| Paino | 0,55 kg |
| Mitat | 270 × 147 × 60 mm |
| Rungon materiaali | muovi |
| CE Merkintä | Kyllä |
| Väri | RAL9003 (Signal white) |
| Kuvun materiaali | Polykarbonaatti |
| Sähköinen asennus | 2/3 x 2,5 mm² (230 V), 2 x 2,5 mm² (24 V) |
| EN 1838 | Kyllä |
| EN 60598-2-22 | Kyllä |
| ETIM luokka | Turva-/opastevalaisin (EC001957) |
| Muoviosien kuumalankakoe (°C) | 650 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Yksittäispakattu |
| IP Luokka | IP40 |
| Valonlähde | LED |
| Valovirta (lm) | 170 |
| Max. Syöttöteho VA | 3,2 VA (24 V), 5,4 VA (230 V) |
| Max Syöttöteho W | 2,2 W (24 V), 2,3 W (230 V) |
| Asennus vakiona | Katto, Uppo, Pinta, Seinä |
| Nimellissyöttöjännite | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Suojausluokka | III (24 V), II (230 V) |
| Käyttölämpötila Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Ketjutettavissa | Kyllä |
| Havaintoetäisyys | 25 m |
Mittakuvat

Valonjakotaulukot

- 0.5 luksin taulukko avoimille alueille standardin EN 1838 mukaisesti; 0.5 metrin raja-alue on huomioitu taulukossa.
- Mittaustaso 0.02 m, mittaustulos katkokäytöllä.
Avoimen alueen turvavalaistus (kattoasennus)
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 7 | 3.5 | 7 | 7 | 3.5 |
| 3 | 5 | 3.5 | 7 | 7 | 3.5 |
| 4 | 2.5 | 3.5 | 7.5 | 7.5 | 3.5 |
| 6 | 1.2 | 4 | 8 | 8 | 4 |

- 1 luksin taulukko poistumisreitin keskilinjalla standardin EN 1838 mukaisesti.
- Mittaustaso 0.02 m, mittaustulokset katkokäytöllä.
Poistumisreitin turvavalaistus (kattoasennus)
| Asennuskorkeus (m) | Valaisimen alla (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7 | 3 | 8 | 1 |
| 3 | 5 | 3 | 8.5 | 1 |
| 4 | 2.5 | 3 | 9.5 | 1 |
Lataukset ja tuotekortti
| Tiedosto | Lataus |
|---|---|
| Tuotekortti | Lataus |
| Asennusohje Easy - VOT113 | Lataus |
Tarvitset myös yhden tai useamman näistä
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | |
|---|---|---|---|
| TWTB101 | 4244181 | Easy Combo -upotuskehys TWTB101 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB103 | 4244182 | Easy Combo -lippuasennuskannake TWTB103 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB104 | 4244183 | Easy Combo -kattoasennuskannake TWTB104 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB105 | 4244184 | Easy Combo -ripustuskannake TWTB105 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB110 | 4148627 | Easy Combo -IP54 tiiviste TWTB110 | Lisää ostoskoriin |
Yhteensopivat tuotteet
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | |
|---|---|---|---|
| TWTB120 | 4148944 | IK10-suojakotelo TWTB120 | Lisää ostoskoriin |
Lisävarusteet
| Tuotekoodi | Sähkönumero | Kuvaus | |
|---|---|---|---|
| TW77508B | 4281134 | Pallosuoja TW77508B | Lisää ostoskoriin |
| TWTB101 | 4244181 | Easy Combo -upotuskehys TWTB101 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB103 | 4244182 | Easy Combo -lippuasennuskannake TWTB103 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB104 | 4244183 | Easy Combo -kattoasennuskannake TWTB104 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB105 | 4244184 | Easy Combo -ripustuskannake TWTB105 | Lisää ostoskoriin |
| TWTB110 | 4148627 | Easy Combo -IP54 tiiviste TWTB110 | Lisää ostoskoriin |

