Easy Combo nödljusarmatur eller hänvisningsarmatur YB152WM120
1 h batteri Hänvisnings/Nödljusarmatur med Lumi Test självtestfunktion. Förpackningen innehåller armaturen och piktogram.
Teknoware Easy Combo är en omkopplingsbar armatur som kan användas antingen som nödbelysning eller hänvisningsarmatur. Det roterbara piktogrammet kan ha pilriktningen pekandes uppåt, nedåt, åt vänster eller höger. När Combo används som hänvisningsarmatur kräver takmontering en separat takkonsol (TWTB104). Utan piktogram kan Combo användas som nödbelysning. Armaturen finns även som nödljus, Easy för korridor.
Easy Combo kan monteras dikt vägg/tak eller halvt infälld tack vare sin praktiska design. Easys breda produktsortiment är ett perfekt val när du vill använda samma typ av armatur för hela fastigheten.
| Produktkod | YB152WM120 | Sähkönumero (FI) | 4244142 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | E7345672 | GTIN | 6438045024677 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,55 kg | |
| Mått | 270 × 147 × 60 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | plast | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | |
| IP-klass | IP40 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Ljusflöde (lm) | 170 | |
| Max inmatningseffekt VA | 8 VA | Montage | Tak, Infälld, Yt, Vägg | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5...+35 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 25 m |
| Produktkod | YB152WM120 |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244142 |
| E-nummer (SE) | E7345672 |
| GTIN | 6438045024677 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,55 kg |
| Mått | 270 × 147 × 60 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP40 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 170 |
| Max inmatningseffekt VA | 8 VA |
| Montage | Tak, Infälld, Yt, Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 25 m |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 7 | 3.5 | 7 | 7 | 3.5 |
| 3 | 5 | 3.5 | 7 | 7 | 3.5 |
| 4 | 2.5 | 3.5 | 7.5 | 7.5 | 3.5 |
| 6 | 1.2 | 4 | 8 | 8 | 4 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7 | 3 | 8 | 1 |
| 3 | 5 | 3 | 8.5 | 1 |
| 4 | 2.5 | 3 | 9.5 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Easy - VOT113 | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTB101 | 7347082 | Easy Combo infälld monteringsram TWTB101 | Lägg till i varukorg |
| TWTB103 | Easy Combo flagghållare TWTB103 | Lägg till i varukorg | |
| TWTB104 | 7347083 | Easy Combo takhållare TWTB104 | Lägg till i varukorg |
| TWTB105 | 7347084 | Easy Combo pendelhållare TWTB105 | Lägg till i varukorg |
| TWTB110 | Easy Combo IP54 tätning TWTB110 | Lägg till i varukorg |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTB120 | Skyddskåpa IK10 TWTB120 | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77508B | Bollskydd TW77508B | Lägg till i varukorg | |
| TWTB101 | 7347082 | Easy Combo infälld monteringsram TWTB101 | Lägg till i varukorg |
| TWTB103 | Easy Combo flagghållare TWTB103 | Lägg till i varukorg | |
| TWTB104 | 7347083 | Easy Combo takhållare TWTB104 | Lägg till i varukorg |
| TWTB105 | 7347084 | Easy Combo pendelhållare TWTB105 | Lägg till i varukorg |
| TWTB110 | Easy Combo IP54 tätning TWTB110 | Lägg till i varukorg |

