Linespot II Lowbay nödljusarmatur Y9952WMT
1 h batteri LED-nödljusarmatur med Lumi Test självtestfunktion (enskild förpackade TWT9952WMT)
Linespot II Lowbay är en utanpåliggande nödljusarmatur särskilt lämpad för utrymmen med låga takhöjder. Armaturens optik är framtagen för att ge en lång och smal ljusbild som effektivt lyser upp korridorer och utrymningsvägar.
Tack vare skyddsklass IP43 kan Linespot II även användas i fuktiga utrymmen. Armaturen är mycket installationsvänlig tack vare en separat sockel som ansluts till strömförsörjningen.
| Produktkod | Y9952WMT | Sähkönumero (FI) | 4148904 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045029962 | |
| Tullkod | 94056080 | Vikt | 0,80 kg | |
| Mått | 185 × 185 × 52 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | plast | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9005 (Jet black) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 230 | Max inmatningseffekt VA | 3,1 VA | |
| Montage | Yt | Montage (med tillbehör) | Pendel | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | Y9952WMT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148904 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045029962 |
| Tullkod | 94056080 |
| Vikt | 0,80 kg |
| Mått | 185 × 185 × 52 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 230 |
| Max inmatningseffekt VA | 3,1 VA |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7.5 | 9 | 21 | 1 |
| 4 | 3 | 10 | 28 | 1 |
| 6 | 1.5 | 9 | 22 | 1 |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
