Zonespot II Midbay nödljusarmatur Y9392WAC
ESCAP LED-nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning (enskild förpackade TWS9392WAC)
Zonespot II Midbay är en utanpåliggande nödljusarmatur. Armaturens optik är framtagen för att ge en bred, jämn ljusbild som effektivt lyser upp öppna utrymmen.
Tack vare skyddsklass IP43 kan Zonespot II även användas i fuktiga utrymmen. Armaturen är mycket installationsvänlig tack vare en separat sockel som ansluts till strömförsörjningen.
| Produktkod | Y9392WAC | Sähkönumero (FI) | 4280998 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045019680 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,00 kg | |
| Mått | 185 × 185 × 52 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Escap | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 105 | Max inmatningseffekt VA | 3 VA | |
| Montage | Yt | Montage (med tillbehör) | Pendel | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | Y9392WAC |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4280998 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045019680 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,00 kg |
| Mått | 185 × 185 × 52 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 105 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 11 | 2.5 | 5 | 5 | 2.5 |
| 3 | 7.5 | 2.5 | 5 | 5 | 2.5 |
| 4 | 4 | 3 | 6 | 6 | 3 |
| 6 | 2 | 3.5 | 8 | 8 | 3.5 |
| 8 | 1 | 3.5 | 8 | 8 | 3.5 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 11 | 2 | 5.5 | 1 |
| 3 | 7.5 | 2 | 5.5 | 1 |
| 4 | 4 | 3 | 6 | 1 |
| 6 | 2 | 3 | 8.5 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT9202 | 7347087 | Vägghållare TWT9202 | Lägg till i varukorg |
