Linespot II Midbay nödljusarmatur Y8852WA
1 h batteri LED-nödljusarmatur med Aalto Control trådlös övervakning och Lumi Test självtestfunktion (enskild förpackade TWT8852WA)
Linespot II Midbay är en utanpåliggande nödljusarmatur. Armaturens optik är framtagen för att ge en lång och smal ljusbild som effektivt lyser upp korridorer och utrymningsvägar.
Tack vare skyddsklass IP43 kan Linespot II även användas i fuktiga utrymmen. Armaturen är mycket installationsvänlig tack vare en separat sockel som ansluts till strömförsörjningen.
| Produktkod | Y8852WA | Sähkönumero (FI) | 4280970 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045019376 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,80 kg | |
| Mått | 185 × 185 × 52 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | IP-klass | IP43 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 240 | Max inmatningseffekt VA | 3,1 VA | |
| Montage | Yt | Montage (med tillbehör) | Pendel | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Skyddsklass | II | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | Y8852WA |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4280970 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045019376 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,80 kg |
| Mått | 185 × 185 × 52 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 240 |
| Max inmatningseffekt VA | 3,1 VA |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | II |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 40 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 15 | 6.5 | 17 | 1 |
| 6 | 6 | 7.5 | 20 | 1 |
| 8 | 3.5 | 7 | 21 | 1 |
| 10 | 2 | 6.5 | 21 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT9202 | 7347087 | Vägghållare TWT9202 | Lägg till i varukorg |
