ESC 81 LED hänvisningsarmatur Y8153WM159
3 h batteri LED-hänvisningsarmatur med Lumi Test självtestfunktion, komplett med enkelsidigt piktogram, pil ner, 40 m läsavstånd (enskild förpackade TWT8153WM)
ESC 81 är en innovativ LED-hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt. Den kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign.
Jämnt belysta ljusskyltar, låg strömförbrukning och slanka armaturer är resultatet av Teknowares banbrytande kompetens inom elektronik- och produktdesign. Armaturen kan användas både ensidig och dubbelsidig, och monteras på ytan eller infälld.
ESC 81 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Artiklar med Y i benämningen är komplett med piktogram.
| Produktkod | Y8153WM159 | Sähkönumero (FI) | 4281381 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | 7347040 | GTIN | 6438045016184 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 2,10 kg | |
| Mått | 410 × 290 × 46 mm | Drifttid (h) | 3 | |
| Stommmaterial | plast | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| LumiTest | Ja | Max inmatningseffekt VA | 4,4 | |
| Montage | Tak, Vägg | Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | Piktogram | ner | |
| Skyddsklass | II | Håltagning för infälld montering | 53 x 415 | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5...+30 | Överkopplingsbar | Ja | |
| Läsavstånd | 40 m |
| Produktkod | Y8153WM159 |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4281381 |
| E-nummer (SE) | 7347040 |
| GTIN | 6438045016184 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 2,10 kg |
| Mått | 410 × 290 × 46 mm |
| Drifttid (h) | 3 |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Max inmatningseffekt VA | 4,4 |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Piktogram | ner |
| Skyddsklass | II |
| Håltagning för infälld montering | 53 x 415 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -5...+30 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 40 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning ESC 81 - VOT52 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Installationsvideor
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77510B | 7341214 | Bollskydd TW77510B | Lägg till i varukorg |
| TWT8101B | Infälld monteringsram TWT8101B | Lägg till i varukorg | |
| TWT8102 | Flag bracket TWT8102 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg |
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | Läsavstånd | Piktogram | |
|---|---|---|---|---|---|
| XWT8101 | 7341207 | Vit täckdekal XWT8101 | | Lägg till i varukorg | |
| XWT8106 | Vit täckdekal XWT8106 | | Lägg till i varukorg |
