Esc 80 LED-hänvisningsarmatur Y8071W139
24-230 V centralmatade LED-hänvisningsarmatur, komplett med enkelsidigt piktogram, pil ner, 26 m läsavstånd (enskild förpackade TWT8071W)
ESC 80 är en hänvisningsarmatur utrustad med en ljusskylt som kombinerar den senaste tekniken med modern armaturdesign. Tack vare Teknowares innovativa elektronik- och produktdesign, har ESC 80-armaturen ett jämnt belyst piktogram, låg strömförbrukning, samt ett slankt utseende.
Det går att välja mellan tre olika armaturstorlekar. ESC 80-armaturer kan användas både ensidiga och dubbelsidiga, och monteras på ytan eller infällda. ESC 80 är särskilt enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Artiklar med Y i benämningen är komplett med piktogram.
| Produktkod | Y8071W139 | Sähkönumero (FI) | 4282242 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045020471 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,69 kg | |
| Mått | 273 × 240 × 46 mm | Stommmaterial | plast | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Max inmatningseffekt VA | 2 VA (24 V), 5,5 VA (230 V) | Max inmatningseffekt W | 1,5 W (24 V), 2 W (230 V) | |
| Montage | Tak, Vägg | Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld | |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC | Piktogram | ner | |
| Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) | Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 | |
| Överkopplingsbar | Ja | Läsavstånd | 26 m |
| Produktkod | Y8071W139 |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4282242 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045020471 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,69 kg |
| Mått | 273 × 240 × 46 mm |
| Stommmaterial | plast |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2 x 2,5 mm² (24 V), 3 x 2,5 mm² (230 V) |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Max inmatningseffekt VA | 2 VA (24 V), 5,5 VA (230 V) |
| Max inmatningseffekt W | 1,5 W (24 V), 2 W (230 V) |
| Montage | Tak, Vägg |
| Montage (med tillbehör) | Flagg, Pendel, Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 24-230 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Piktogram | ner |
| Skyddsklass | III (24 V), II (230 V) |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30…+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Läsavstånd | 26 m |
Måttritningar

Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
| Installationsanvisning ESC 80 - VOT51 | File |
Installationsvideor
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT8001 | Infälld monteringsram TWT8001 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9000 | Pendelhållare TWT9000 | Lägg till i varukorg | |
| TWT9002 | 7341193 | Flag bracket TWT9002 | Lägg till i varukorg |
