Zonespot II Lowbay nödljusarmatur Y0492WA
ESCAP LED-nödljusarmatur med 1 h kondensatordrift och trådlös övervakning (enskild förpackade TWS0492WA)
Zonespot II Lowbay är en liten och elegant nödljusarmatur, för infällt montage. Den är speciellt utformad för att belysa öppna områden. Zonespot II Lowbay drar nytta av den senaste LED-tekniken.
| Produktkod | Y0492WA | Sähkönumero (FI) | 4281558 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045017198 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,90 kg | |
| Mått | 385 × 115 × 95 mm | AaltoCtrl | Ja | |
| Drifttid (h) | 1 h | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | Escap | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed | IP-klass | IP20 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 80 | Max inmatningseffekt VA | 3 VA | |
| Montage | Infälld | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Håltagning för infälld montering | ø75 | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | Y0492WA |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4281558 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045017198 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,90 kg |
| Mått | 385 × 115 × 95 mm |
| AaltoCtrl | Ja |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| Escap | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Yksittäispakattu vai bulkki | Individually packed |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 80 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Infälld |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Håltagning för infälld montering | ø75 |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -25...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 1.6 | 3 | 6.5 | 6.5 | 3 |
| 3 | 1.4 | 3 | 6.5 | 6.5 | 3 |

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 1.5 | 3 | 7 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Zonespot II, Infälld montage - VOT69 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TMT389 | Tätningsring TMT389 | Lägg till i varukorg |
