Trail Line Midbay nödljusarmatur TWTC452WM
1 h batteri nödljusarmatur med Lumi Test självtestfunktion
Teknoware Trail är en elegant nödljusarmatur som är enkel att installera på ett ljusspår. Tack vare sin unika design är den lämplig för direktmontering på vanliga belysningsspårsystem. Armaturen kan också monteras direkt i taket utan skena. Trail har ett modernt och strömlinjeformat utseende så att det smälter in i omgivningen och arkitekturen. Trails breda produktfamilj och optikutbud erbjuder många alternativ som passar olika användningsområden och system.
Trail Line Midbay ger ett långt och smalt mönster som belyser flyktvägarna effektivt.
| Produktkod | TWTC452WM | Sähkönumero (FI) | 4244199 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045025247 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,10 kg | |
| Mått | 345 × 80 × 48 mm | Drifttid (h) | 1 h | |
| Stommmaterial | metal | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP20 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 240 | Max inmatningseffekt VA | 3 VA | |
| Montage | Tak, Skena, Yt | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWTC452WM |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4244199 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045025247 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,10 kg |
| Mått | 345 × 80 × 48 mm |
| Drifttid (h) | 1 h |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 240 |
| Max inmatningseffekt VA | 3 VA |
| Montage | Tak, Skena, Yt |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 40 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 15 | 6.5 | 17 | 1 |
| 6 | 6 | 7.5 | 20 | 1 |
| 8 | 3.5 | 7 | 21 | 1 |
| 10 | 2 | 6.5 | 21 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Trail - VOT116 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTC1000 | Adapter för nödbelysning till Trail armaturskena TWTC1000 | Lägg till i varukorg |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTC1001 | Trail vägghållare TWTC1001 | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTC1001 | Trail vägghållare TWTC1001 | Lägg till i varukorg |
