Trail Line Lowbay nödljusarmatur TWTC153WM
3 h batteri nödljusarmatur med Lumi Test självtestfunktion
Teknoware Trail är en elegant nödljusarmatur, som är lätt att montera på en ljus skena. Tack vare sin unika design är den lämplig för montering på vanlig belysningsskena. Armaturen kan också monteras i taket utan skena. Trail har ett modernt och strömlinjeformat utseende så att det smälter in i omgivningen och arkitekturen. Trails breda produktfamilj och optikutbud erbjuder många alternativ som passar olika användningsområden och system.
Trail Line Lowbay är lämpad för utrymmen med låga takhöjder. Armaturen ger en lång och smal ljusbild som effektivt lyser upp utrymningsvägar.
| Produktkod | TWTC153WM | Sähkönumero (FI) | 4148505 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045025308 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 1,30 kg | |
| Mått | 345 × 80 × 48 mm | Drifttid (h) | 3 | |
| Stommmaterial | metal | CE Mark (SE) | Ja | |
| Färg | RAL9003 (Signal white) | Diffusor Material (SE) | Acryle | |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | EN 1838 | Ja | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | IP-klass | IP20 | |
| Ljuskälla | LED | LumiTest | Ja | |
| Ljusflöde (lm) | 230 | Max inmatningseffekt VA | 6 VA | |
| Montage | Tak, Skena, Yt | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC | |
| Skyddsklass | I | Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 | |
| Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWTC153WM |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148505 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045025308 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 1,30 kg |
| Mått | 345 × 80 × 48 mm |
| Drifttid (h) | 3 |
| Stommmaterial | metal |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| IP-klass | IP20 |
| Ljuskälla | LED |
| LumiTest | Ja |
| Ljusflöde (lm) | 230 |
| Max inmatningseffekt VA | 6 VA |
| Montage | Tak, Skena, Yt |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC |
| Skyddsklass | I |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | 0...+35 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 7.5 | 9 | 21 | 1 |
| 4 | 3 | 10 | 28 | 1 |
| 6 | 1.5 | 9 | 22 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Trail - VOT116 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Produkter som krävs
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTC1000 | Adapter för nödbelysning till Trail armaturskena TWTC1000 | Lägg till i varukorg |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTC1001 | Trail vägghållare TWTC1001 | Lägg till i varukorg |
Tillbehör
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TWTC1001 | Trail vägghållare TWTC1001 | Lägg till i varukorg |
