Smooth Zone nödljusarmatur TWTA851WK
Adresserbar 230 V centralmatade nödljusarmatur
Teknoware Smooth är en liten och elegant men extremt hållbar nödljusarmatur som har optimerats för utomhusbruk. Armaturen smälter in sömlöst i byggnadens arkitektur tack vare sin eleganta design. Smooth består alltid av två enheter: armaturen och en separat elektronisk inomhusenhet. Smooth inkluderar en 5 meters brandsäker matarkabel mellan enheterna. Armaturen har utformats för ytmontering på vägg. Smooth har ett slagtåligt gjutet aluminiumhölje (IK10) och är damm- och vattentät (IP65 för armaturens synliga del). Armaturens standardfärg är grafitgrå (RAL 7024), andra färger finns tillgängliga på begäran (t.ex. vit RAL 9003).
Smooth Zone är en kompakt nödljusarmatur som har utformats för effektiv belysning av öppna ytor. Armaturen ger ett brett och jämnt mönster.
| Produktkod | TWTA851WK | Sähkönumero (FI) | 4148576 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045026015 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,80 kg | |
| Mått | 100 × 60 × 110 mm | Stommmaterial | aluminiumgjutning | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL7024 (Graphite grey) | |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate | Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² | |
| EN 1838 | Ja | EN 60598-2-22 | Ja | |
| ETIM class | [EC001957] | Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 | |
| Intelligent Controller | Ja | IP-klass | IP20, IP65 | |
| Ljuskälla | LED | Ljusflöde (lm) | 201 | |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA | Max inmatningseffekt W | 5,5 W | |
| Montage | Vägg | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | I | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWTA851WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148576 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045026015 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,80 kg |
| Mått | 100 × 60 × 110 mm |
| Stommmaterial | aluminiumgjutning |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL7024 (Graphite grey) |
| Diffusor Material (SE) | Polycarbonate |
| Elektrisk montage | 3 x 2,5 mm² |
| EN 1838 | Ja |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 850 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP20, IP65 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 201 |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W |
| Montage | Vägg |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | I |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R4 (m) | R1 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 2.5 | 13 | 2.4 | 4.5 | 2.5 | 6 |
| 3 | 9 | 2.6 | 5 | 2.8 | 6.5 |
| 4 | 5 | 3 | 5.2 | 3.4 | 7 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Smooth - VOT117 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
