Linespot II Midbay nödljusarmatur TWT8851WK
Adresserbar 230 V centralmatade nödljusarmatur
Linespot II Midbay är en utanpåliggande nödljusarmatur. Armaturens optik är framtagen för att ge en lång och smal ljusbild som effektivt lyser upp korridorer och utrymningsvägar.
Tack vare skyddsklass IP43 kan Linespot II även användas i fuktiga utrymmen. Armaturen är mycket installationsvänlig tack vare en separat sockel som ansluts till strömförsörjningen.
| Produktkod | TWT8851WK | Sähkönumero (FI) | 4280955 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 6438045019222 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,50 kg | |
| Mått | 180 × 50 × 180 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9003 (Signal white) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | Intelligent Controller | Ja | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 240 | Max inmatningseffekt VA | 10 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W | Montage | Yt | |
| Montage (med tillbehör) | Pendel | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | II | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT8851WK |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4280955 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 6438045019222 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,50 kg |
| Mått | 180 × 50 × 180 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9003 (Signal white) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 240 |
| Max inmatningseffekt VA | 10 VA |
| Max inmatningseffekt W | 5,5 W |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | II |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 1 lux-tabell för utrymningsvägar i mittlinje, enlig normen EN 1838
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för utrymningsväg (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R4 (m) |
| - | - | 1 lx | 1 lx | 1 lx |
| 2.5 | 40 | 5 | 11 | 1 |
| 4 | 15 | 6.5 | 17 | 1 |
| 6 | 6 | 7.5 | 20 | 1 |
| 8 | 3.5 | 7 | 21 | 1 |
| 10 | 2 | 6.5 | 21 | 1 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg | |
| TWT9202 | 7347087 | Vägghållare TWT9202 | Lägg till i varukorg |
