Zonespot II Highbay nödljusarmatur TWT8456WKT
Adresserbar 230 V centralmatade nödljusarmatur för höga takhöjder (6-30 m)
Zonespot II Highbay, TWT8456WK är en nödljusarmatur med hög prestanda, utformad för att belysa öppna ytor med 6-30 meters takhöjd. Armaturen är enkel och snabb att installera tack vare en separat montagedel, i vilken även strömförsörjningen är ansluten.
Zonespot II Highbay drar nytta av den senaste LED-tekniken. Dess optik är utformad för att belysa öppna ytor på ett effektivt sätt, speciellt på hög höjd. Tack vare att Zonespot II är IP43- klassad är den även lämplig för fuktiga miljöer.
| Produktkod | TWT8456WKT | Sähkönumero (FI) | 4148798 | |
|---|---|---|---|---|
| E-nummer (SE) | Nej | GTIN | 06438045028880 | |
| Tullkod | 94056180 | Vikt | 0,50 kg | |
| Mått | 180 × 50 × 180 mm | Stommmaterial | plast | |
| CE Mark (SE) | Ja | Färg | RAL9005 (Jet black) | |
| Diffusor Material (SE) | Acryle | Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² | |
| EN 60598-2-22 | Ja | ETIM class | [EC001957] | |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 | Intelligent Controller | Ja | |
| IP-klass | IP43 | Ljuskälla | LED | |
| Ljusflöde (lm) | 515 | Max inmatningseffekt VA | 16 VA | |
| Max inmatningseffekt W | 9,5 W | Montage | Yt | |
| Montage (med tillbehör) | Pendel | Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC | |
| Skyddsklass | II | Tapsa Control | Ja | |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 | Överkopplingsbar | Ja |
| Produktkod | TWT8456WKT |
|---|---|
| Sähkönumero (FI) | 4148798 |
| E-nummer (SE) | Nej |
| GTIN | 06438045028880 |
| Tullkod | 94056180 |
| Vikt | 0,50 kg |
| Mått | 180 × 50 × 180 mm |
| Stommmaterial | plast |
| CE Mark (SE) | Ja |
| Färg | RAL9005 (Jet black) |
| Diffusor Material (SE) | Acryle |
| Elektrisk montage | 2/3 x 2,5 mm² |
| EN 60598-2-22 | Ja |
| ETIM class | [EC001957] |
| Glödtrådstest för plastikkomponent (°C) | 650 |
| Intelligent Controller | Ja |
| IP-klass | IP43 |
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde (lm) | 515 |
| Max inmatningseffekt VA | 16 VA |
| Max inmatningseffekt W | 9,5 W |
| Montage | Yt |
| Montage (med tillbehör) | Pendel |
| Nominell anslutningsspänning | 220-240 V, 50/60 Hz AC, DC |
| Skyddsklass | II |
| Tapsa Control | Ja |
| Drifttemperatur Min - Max (°C) | -30...+50 |
| Överkopplingsbar | Ja |
Måttritningar

Ljusfördelningsdiagram

- 0,5 lux-tabell för öppna ytor, enlig normen EN 1838, 0,5 m område på sidorna är beräknat i tabellen.
- Beräkningsplan 0,02 m, mätresultat i batteridrift.
R1 avstånd från vägg (X-axel)
R2 Avstånd mellan armaturerna (X-axel)
R3 Avstånd mellan armaturerna (Y-axel)
R4 Avstånd från vägg (Y-axel)
Nödbelysning för öppna ytor (takmontage)
| Montagehöjd (m) | Lux nivå under armaturen (lx) | R1 (m) | R2 (m) | R3 (m) | R4 (m) |
| - | - | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx | 0.5 lx |
| 6 | 24 | 5 | 10 | 10 | 5 |
| 8 | 13 | 5.5 | 11 | 11 | 5.5 |
| 10 | 8 | 5.5 | 11.5 | 11.5 | 5.5 |
| 12 | 6 | 6 | 12 | 12 | 6 |
| 14 | 4 | 6.5 | 13 | 13 | 6.5 |
| 16 | 3 | 7 | 14 | 14 | 7 |
| 18 | 2.5 | 5.5 | 16 | 16 | 5.5 |
| 20 | 2 | 5.5 | 17 | 17 | 5.5 |
| 26 | 1.4 | 6 | 18 | 18 | 6 |
| 30 | 1 | 6 | 18 | 18 | 6 |
Nedladdningar och datablad
| Filnamn | File |
|---|---|
| Produktkort | File |
| Installationsanvisning Line/Zonespot, Yt montage - VOT79 | File |
| Allmän information om montering av Teknoware armaturer | File |
Kompatibla produkter
| Produktkod | E-nummer | Beskrivning | |
|---|---|---|---|
| TW77507B | Bollskydd TW77507B | Lägg till i varukorg |
